Zdraví

Zácpa

Zácpa Léčba zácpy Babské rady na zácpu Zácpa u dětí Zácpa v těhotenství

Snad každý člověk se ve svém životě alespoň jednou setkal s nepříjemnou poruchou zažívání, která se projevuje obtížným a málo častým vylučováním (méně než jednou za tři dny) velmi tuhé stolice, jež může dokonce způsobit poranění konečníku a vést ke vzniku hemoroidů. Jedná se o stav označovaný jako zácpa a ve většině případů si jej člověk přivodí špatným stravováním a životním stylem.

Zácpa však dnes trápí až 30% dospělé populace (častěji ženy než muže) a může být samostatným problémem, stejně jako příznakem vážnějšího onemocnění. Z těch nejdůležitějších příčin vzniku zácpy v důsledku většího zdravotního problému jmenujme například:

  • střevní záněty a nádory při rakovině tlustého střeva
  • horečky či otravy
  • poranění střev a míchy
  • hemoroidy
  • psychické poruchy (deprese, strach)
  • snížená funkce štítné žlázy nebo cukrovka

Zácpa jako druhotný projev jiného onemocnění se nazývá symptomatická. Ve většině případů výskytu zácpy se však jedná o formu funkční (habituální) vznikající ze špatného životního stylu = nevhodné složení potravy, nedostatečný pitný režim, málo pohybu a úmyslné potlačování defekačního reflexu z důvodu stresu nebo nedostatku času.

Dále můžeme rozlišit zácpu akutní, která se může objevit při cestování v důsledku změny prostředí, a zácpu spastickou (neboli dráždivý tračník), která se projevuje častým nucením na stolici s malým účinkem a souvisí s neschopností vyrovnat se s psychickou zátěží a se stresem.

Chronická zácpa

Funkční forma zácpy může velmi snadno přejít do chronické podoby, pokud není včas podchycena. Mnoho lidí si také chronickou zácpu takzvaně vypěstuje samo, a to životem ve stresu, stravou bohatou na tuky, nedostatkem pohybu a nevyrovnanou psychikou. Tato forma zácpy proto trápí v „západním“ světě stále více lidí a je velmi obtížné s ní bojovat.

Jakmile totiž začne člověk trpět chronickou zácpou, nelze mu nasadit nějaké osvědčené léky či doporučit metody, které spolehlivě zaberou. Každému pomáhá něco jiného a většina postupů mívá často efekt pouze dočasný. Léčebné postupy jsou proto velice různorodé a příliš se neliší od těch, které se aplikují při jiných formách zácpy.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

Jeden komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button