Zdraví

Zácpa v těhotenství

Zácpa Léčba zácpy Babské rady na zácpu Zácpa u dětí Zácpa v těhotenství

Snad každá těhotná žena se alespoň po určitou část období těhotenství setká se zácpou, která je velice nepříjemným zažívacím problémem. Děje se tak proto, že hormony vznikající v těle budoucí matky (progesterony), které mají za úkol uvolnit svalstvo dělohy, působí zároveň také na svalstvo střev a způsobují tak, že se jejich pohyb zpomalí. Ze stravy se díky tomu vstřebává více vody a stolice je tužší. Navíc stlačuje rostoucí děloha nejen střeva, ale také konečník, což vyprazdňování vůbec neulehčuje.

Jak v těhotenství zácpě předcházet?

  1. jíst pomalu a důkladně žvýkat, aby se strava co nejvíce zpracovala již v žaludku
  2. dbát na dostatečný pitný režim (2 až 3 litry denně – hlavně voda a čaje, blahodárně na střeva působí odvar z lněného semene, kefír, na lačno vypitá teplá voda s trochou citronové šťávy)
  3. pravidelně dodržovat přiměřený pohyb (je zdravý v každém věku a podporuje správné trávení, hlavně pravidelné procházky)
  4. důkladně vybírat vhodnou stravu (bohatou na vlákninu – 25 až 30 g denně – například ovoce a zelenina, celozrnné potraviny, neloupaná rýže, pohanka, oves, ořechy a semínka, také luštěniny a některé prostředky vyrobené z přírodní vlákniny, například indické psyllium)

Ačkoliv dokáže zácpa pěkně potrápit, nejedná se většinou o závažný zdravotní problém, proto se nedoporučuje používat projímadla! Pouze v případech, kdy nic jiného nepomáhá, je možné je nasadit, ale vždy pod lékařským dohledem! Dlouhodobá zácpa totiž komplikuje správné stravování a podporuje vznik bolestivých hemoroidů.

Ne každá těhotná žena má však při očekávání narození svého potomka tyto problémy. Některým se jakékoliv potíže se zažíváním zcela vyhnou, jiné zase mohou v těhotenství trpět průjmem.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

Jeden komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button