PrevenceVitamínyZdraví

11 přírodních prostředků, které vám pomohou při léčbě chřipky

Trpíte-li nedostatkem důležitých živin ve vaší stravě a váš imunitní systém je oslaben, budete náchylnější k „chytnutí“ chřipky. Navíc stres, nedostatek spánků a vliv toxinů může příznaky chřipky ještě zhoršit. Pokud si však již preventivně budete dopřávat vyváženou stravu, dostatek vitamínů a dalších živin, vaše tělo bude proti chřipce obrněno. Pokud se vám však chřipka nevyhne, vyzkoušejte tyto přírodní léky, které vám pomohou s chřipkou bojovat. 

Co je chřipka?

Chřipka je nakažlivé respirační onemocnění, které je způsobeno virem chřipky. Tento virem se šíří také vzduchem z člověka na člověka. Mezi hlavní příznaky chřipky patří:

  • horečka
  • kašel
  • rýma
  • bolesti svalů a celého těla
  • bolesti hlavy
  • únava
  • zvracení

Konvenčně je chřipka léčena s pomocí antivirových léků či vakcíny, které slouží jako prevence před chřipkou. Pokud dostanete chřipku, zůstaňte doma, odpočívejte a dejte svému tělu šanci, aby se vyléčilo.

Přírodní prostředky

Jak na chřipku přirozenou přírodní cestou? Pomůžou domácí léky proti chřipce, strava bohatá na vitamín C a D, bylinné doplňky, esenciální oleje, probiotika a zdravá strava

Vitamín C  (1000 mg 3-4x denně)

Vitamín C podporuje funkce imunitního systému a zvyšuje tvorbu bílých krvinek. Tím, že si každý den dopřejete dávku vitamínu C, ať už ve stravě či s pomocí doplňků se chráníte před chřipkou i nachlazením.

Vitamín D (2 000 IU denně)

Tento vitamín je produkován v těle díky slunečnímu světlu, kterého přes zimní období často nemáme dost a reguluje také imunitní systém. Nedávný průzkum ukazuje, že nízké hladiny vitamínu D jsou spojeny s vyšší rizikem vzniku infekcí. K léčbě nachlazení nebo chřipky užívejte 2,000 jednotek na kilogram tělesné hmotnosti jednou denně po dobu tří dnů.

Echinacea (1000 mg 2-3x denně)

Tato bylina může pomoci vašemu tělu bojovat s infekcemi, ale je nejlepší, pokud ji začnete užívat při prvních příznacích onemocnění. Echinacea působí protizánětlivě, což může přispět ke snížení bronchiálních příznaků nachlazení a chřipky. Echinaceu můžete konzumovat ve formě sirupu, čaje či pilulek, přičemž pozor na to, že každá z nich má jiné koncentrace echinacei.

Černý bez (10 ml denně)

Sirup  z černého bezu je skvělý při chřipce i nachlazení, jelikož pomáhá zvyšovat imunitu a ničit chřipkový virus. Pomáhá snížit zánět a bojovat s chřipkou. Dopřávat si tento sirup z černého bezu můžete již preventivně.

Oreganový olej

Esenciální olej z oregana pomůže při chřipce, jelikož má antivirový účinek. Vmasírovat ho můžete přímo do kůže či nakapat do aromalampy.

Zinek  (50-100 mg denně)

Zinek pomáhá podporovat imunitní funkce a má antivirový účinek. Jako u mnoha dalších přírodních léků funguje nejlépe, když se začne užívat při prvních příznacích nemoci.

Pivovarské kvasnice

Pivovarské kvasnice jsou bohatým zdrojem vitamínu B, chromu a bílkovin. Stimulují střevní enzymy, které pomáhají v boji s bakteriemi ve střevech a zlepšují imunitní funkce. Podle výzkumů pivovarské kvasnice snižují riziko vzniku nachlazení nebo chřipky a pomáhají léčit chřipku rychleji.

Esenciální oleje na chřipku

Mezi esenciální oleje, které pomohou při chřipce a nachlazení, patří zaručeně mátový esenciální olej, hřebíčkový olej a eukalyptový esenciální olej. Tyto oleje můžete také různě míchat.

Probiotika

Obnova a podpora příznivých bakterií ve střevech značně posiluje imunitní systém.

Čerstvý vzduch

Ač to může znít jako jasná věc, často se lidé při chřipce uzavřou doma v posteli a nevětrají. Suchý vzduch, ve kterém se koncentrují bakterie a toxiny však může vašemu zdraví pěkně škodit. Dopřejte si čerstvý vzduch a vyvětrejte si pravidelně, i když je venku zima.

Vhodné potraviny

Během chřipky si dopřávejte lehké a snadno stravitelné potraviny, jako je kuřecí vývar, vařená zelenina či různé kaše. Dopřejte si také bylinné čaje a dostatek vody. Vaše tělo potřebuje hydratovat, aby vyplavilo všechny viry z vašeho systému. Užívat můžete i teplou vodu citronem, medem a skořicí, která zahřívá. Skvělou volbou je samozřejmě také zázvor, česnek a cibule.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button