Prevence

7 nejčastějších příznaků rakoviny děložního hrdla

Podle nejnovějších statistik je rakovina děložního čípku (nazývána také karcinom děložního hrdla) jednou z nejnebezpečnějších typů gynekologické rakoviny. Má však vysokou míru úspěšnosti léčby, je-li zjištěna včas.

Rakovina děložního čípku je obvykle způsobená HPV (lidský papilomavirus), který je vysoce nakažlivý. Tento virus pochází ze skupiny STI – zkratka pro pohlavně přenosné infekce. Virů je však mnoho druhů a mohou být méně i více závažné. Lékařští experti tvrdí, že HPV infekce se častěji vyskytuje u jedinců s oslabeným imunitním systémem, což může zapříčinit abnormální růst buněk a následný rozvoj rakoviny.

Obraťte se na svého gynekologa, když máte:

Neobvyklý výtok

Jedná se o poměrně častý signál, ale je potřeba tento výtok odlišit od zánětů a jiných abnormalit, atd. ústřední roli hraje diferenciální diagnostika. Tento výtok je vodnatého rázu.

Bradavice

Výskyt malých bradavic, externě i uvnitř, je pro vás znamením, že se u vás může vyskytovat HPV virus. Ten zvyšuje šanci na rakovinu děložního čípku všech žen.

Bolest nebo krvácení

rakovinaBolest či krvácení mimo cyklus jsou typickými příznaky a výstražnou „kontrolkou“ pro rakovinu děložního hrdla. Když rakovina děložního hrdla narůstá, hrdlo může vysychat a dokonce se na něm objevují trhliny. Ty způsobují dyskomfort ženy a krvácení. Někdy se také objevuje rektální nebo urinální krvácení. Jestliže krvácíte mimo menstruační období, informujte o tom svého lékaře.

Anémie

Anémie může být způsobena nadměrným krvácením. Jestli jste často unavené a vaše srdce se zrychlí i při normální zátěži, jednou z možných příčin je třeba i chudokrevnost. Rakovinu děložního čípku často provází krvácení větší intenzity.

Potíže s močovým systémem

U rakoviny děložního čípku může být stlačen močový měchýř nebo ledviny, což brání průchodu moči. V důsledku toho se nemusí vyprázdnit celý močový měchýř a vyvolává bolest či infekci močových cest při pomnožení bakterií a virů.

Kontinuální bolest nohou, boků a zad

Oteklý děložní čípek může mít vliv na ledviny, močový měchýř a další vnitřní orgány. Komprimované cévy nezásobují krev tak, jak by měly a vás tím pádem trápí třeba i otoky kolem nohou a kotníků.

Ztráta hmotnosti

Všechny druhy rakoviny snižují nebo dokonce potlačují chuť k jídlu.

Poznámka: Důležité je nepropadat panice! Měly byste vědět, že tyto příznaky nemusí hned znamenat rakovinu. I to je důvod, proč zachovat chladnou hlavu a nejprve se poradit se svým lékařem.

Rizikové faktory vzniku děložního čípku:

  • aktivní i pasivní kuřáctví
  • více sexuálních partnerů
  • nechráněný sex
  • nízká imunita

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button