PrevenceRady a tipyZdraví

Sirup z černé ředkve pomáhá nejen proti kašli

Černá ředkev se jako zelenina pěstovala již ve starověké Číně a pravděpodobně ji znali i Egypťané. U Slovanů našla své využití až ve středověku a oceňovali ji především pro její léčivé účinky. Obsahuje řadu důležitých látek – vitamín C, kterého má více, než citron, dále pak vitamíny E, B1, B2, B6 a beta karoten.

Mezi minerály vede železo, síra, měď, vápník, hořčík, draslík a fosfor. Díky látkám zvaným fytoncidy (brání růstu mikroorganismů, jsou rostlinného původu) má antibiotické účinky. Hořčičné silice s obsahem síry jí dávají nejen štiplavou chuť, ale i blahodárné působení na naše játra. Velmi dobrý vliv má ředkev i na lidi, kteří trpí trávicími obtížemi (především zácpou, nadýmáním a pocitem těžkosti po jídle). Její šťáva je doporučována při nespavosti, bolestech hlavy a smíchaná s medem se využívá při léčbě kašle a bronchitidy, podporuje tvorbu žluči a pomáhá rozpouštět žlučové kameny.

POZOR: Není vhodná pro osoby s průjmovým onemocněním a osoby s žaludečními a dvanácterníkovými vředy nebo zvětšenou štítnou žlázou.

Užívání

Černou ředkev můžeme konzumovat jako běžnou zeleninu. Dobrá je pokrájená na chleba s máslem či jako přísada do zeleninových salátů. Pro pravidelné užívání nebo čistící kúry je spíše vhodná její šťáva, musí být ovšem čerstvá.

Recept: Sirup z černé ředkve s medem

Tento recept je rychlý, velice jednoduchý a má největší účinek. Ředkev řádně omyjeme, oloupeme a nastrouháme na jemném struhadle. Připravíme se čistou gázu nebo plátýnko, přes něž vymačkáme šťávu, přidáme lžíci medu a sirup je hotový. Podává se při kašli a to půl lžíce před každým jídlem. Sirup může sloužit i na posilování imunity. To postačí jedna lžíce denně. Chcete – li zlepšit činnost jater, žlučníku či trávicí soustavy, doporučuje se podávat šťávu neslazenou.

Jedinou nevýhodou tohoto blahodárného přírodního sirupu je jeho krátká trvanlivost.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button