Prevence

10 esenciálních olejů, které by měly být základem vaší domácí lékárny

Esenciální oleje mají léčivé a blahodárné účinky na váš organismus. Působí hojivě nejen na vaše fyzické zdraví, ale také psychické a využívat je můžete skoro denně. Jaké esenciální oleje by vám však doma neměli chybět? Mohou se vám hodit při rýmě, nachlazení, menstruaci, bolestech hlavy či únavě. Seznamte se s deseti esenciálními oleji, které by neměli chybět ve vaší domácí přírodní lékárničce. 

Levandule při nespavosti a neklidu

Doma by vám jistě neměl chybět esenciální olej s levandulí. Nejenže levandule krásně provoní váš dům, ale uklidní váš nervový systém a pomůže vám od nespavosti. Levandule napomáhá k relaxaci a kápnou si ji můžete i do horké vany pro dokonalé uvolnění.

Léčivý tea tree

Dalším na řadě je bezesporu esenciální olej z čajovníku australského, který má silné hojivé vlastnosti. Pomůže při rýmě a nachlazení, účinně dezinfikuje vzduch a je považován za pomocníka při ošetřování ran, popálenin, zánětů v dutině ústní a aplikovat jej můžete i po štípnutí hmyzem. Je také nejpoužívanějším přírodním antiseptikem.

Máta a trávicí systém

Esenciální olej z máty peprné je skvělou první pomocí na problémy s trávicím traktem. Napomáhá správnému trávení a podporuje chuť k jídlu. Zbaví vás nadýmání a zklidní žaludek při nevolnostech. Máta také podporuje koncentraci a vyniká antiseptickými a protizánětlivými vlastnostmi. Oceníte ji také při onemocnění dýchacích cest.

Litsea Cubeba podpoří koncentraci

Tento esenciální olej je účinným pomocníkem při psychických obtížích, únavě a úzkosti. Má stimulující účinky a hodit se bude studentům a všem, kteří pro svou práci potřebují nadmíru soustředěnosti. Voní příjemně citrusově a má antiseptické účinky. Hodit se vám bude zvláště v zimě, kdy potřebujete povzbudit.

Eukalyptus vyléčí dýchací ústrojí

Zvláště v zimě v období nachlazení a chřipek oceníte účinky eukalyptového oleje. Nejenže podporuje dobrou náladu, ale v létě ochlazuje a v zimě naopak zahřívá tělo, pokud si jej například namažete na hrudník. Proslavil se především svými účinky proti kašli a rýmě. Eukalyptus má protizánětlivé, antiseptické, analgetické a dezodorační účinky.

Geránie pro lepší náladu

S geránií budete mít krásnější a radostnější den. Působí totiž velmi pozitivně na emoce díky své květinové vůni. Podporuje dobrou náladu, spontánnost a celkově pozitivní přístup ke světu. Pomůže při uvolnění svalové napětí a přidat ji můžete i do svého pleťového krému pro rozzáření pokožky.

Rozmarýnová koupel

Zapomenout byste neměli ani na rozmarýn, který je účinným tělesným i duševním stimulantem. Dopřát byste si ho měli přes zimu v koupeli, jelikož pomáhá při svalových potížích a uvolňuje svaly po náročném dni. Stimulační účinky rozmarýnu se vám budou hodit před náročnou schůzkou či dlouhou jízdou autem.

Tymián

Ochranou proti virům se pro vás stane tymiánový esenciální olej. Při chřipce a nachlazení jej použijte do aromalampy. Je skvělým odváděčem toxinů z těla. Použít ho můžete při celé řadě potíží, například na kašel, při revmatismu, na bradavice, při únavě či jako účinného léčitele akné.

Citron vás rozveselí

Citronový esenciální olej přes léto dokonale provoní váš domov a přes zimu osvěží domácnost. Citronový olej má pozitivní vliv na mozkovou činnost, podporuje soustředění, kreativitu a dodává energii. Má silné antiseptické účinky, snižuje krevní tlak, působí tonizačně na lymfatický systém a stimuluje účinně zažívání.

Hřebíček zahřeje

Doma by vám neměl chybět ani hřebíčkový esenciální olej, který je znám jako rychlý lék na bolest zubů. Podobně však zabírá i na zažívací či svalové potíže. Krásně voní, účinně prohřívá a pomůže od slabosti, tiší také bolest.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button