PrevencePřírodní léčbaZdraví

Ylang ylang: Esenciální olej, který podporuje zdraví srdce a účinně zlepšuje náladu

Esenciální olej ylang-ylang je velmi zajímavým olejem, který pochází z kanangy vonné. Tento esenciální olej je považován za přírodní antidepresivum, antiseptikum i mírné sedativum. Má totiž vliv na vaši náladu, ale pozitivně působí i na zdraví pokožky či srdce. Jeho účinky jsou energizující, což se vám zvláště během zimního období bude velmi hodit.

Kananga vonná

Kananga vonná (Cananga odorata), která je známá i pod názvem ylang-ylang je tropickým stromem, který pochází Asie a Austrálie, ale běžně je dnes pěstována i v Polynésii, Mikronésii či Komorských ostrovech. Její význam je velký především díky její vůni. Z květů se zajímavým tvarem se vytváří esenciální olej, který je hojně používán v aromaterapii. Pojmenování ylang-ylang se odvozuje od tagalského ilang, tedy divočina, ale název se překládá i jako květ-květů.

Přínosné látky

Esenciální olej, který vzniká z květů této rostliny, je považován za afrodiziakum. Hojně je využíván nejen v aromaterapii, ale také v kosmetickém průmyslu, například pro výrobu parfémů. Esenciální olej z ylang-ylang obsahuje linalool, germakren, karyofylen a další látky.

Zdravotní přínosy

Podle výzkumů má tento typ esenciálního oleje mnohé přínosy pro lidské zdraví. Posiluje imunitní systém, podporuje krevní oběh a má pozitivní vliv na náladu. Jeho zdravotní přínosy se týkají systému kardiovaskulárního, zažívacího i reprodukčního. Mezi nejdůležitější výhody jistě patří:

  • Zvyšuje průtok krve
  • Zmírnění rizika vzniku zánětu
  • Boj proti parazitům
  • Regulace srdečního rytmu
  • Podpora léčby srdečních problémů
  • Podporují dobrou náladu a snižují úzkost
  • Podpora zdravého zažívání

Imunitní systém

Podle výzkumů ylang-ylang esenciální olej obsahuje řadu flavonoidů, terpenů a dalších látek, které mají přínos pro lidské zdraví. Obsažené fytochemikálie mají antibakteriální a antimykotické účinky. Podporují správné imunitní funkce a snižují riziko vzniku zánětu, popřípadě onemocněních, jako je rakovina, srdeční choroby, autoimunitní poruchy či kognitivní poruchy. Podporuje také průtok krve a pečuje preventivně o zdraví oběhového systému. Reguluje krevní tlak a je prevencí vzniku srdeční arytmie.

Nálada a pocity úzkosti

Hledáte-li esenciální olej, který bude mít vliv na vaši nálada, vsaďte na esenciální olej z kanangy vonné. Má celkově pozitivní účinky na náladu a působí i jako mírné sedativum, je také prevencí vzniku deprese či úzkostí. Pomáhá uvolňovat negativní emoce a navozuje příjemné pocity. Ovlivňuje totiž procesy v oblasti hipokampu a produkci serotoninu. Pomáhá také při nespavosti a syndromu chronické únavy. Má mírné sedativní účinky a snižuje stresové reakce, jako je rychlý srdeční rytmus či vysoký krevní tlak. Celkově má však tento olej harmonizující účinky.

Zdraví pokožky

Velmi frekventovaně se tento esenciální olej používá přímo na pokožku. Chrání pokožku před předčasným stárnutím a zmírňuje její podráždění. Antioxidanty obsažené v tomto esenciálním oleji chrání kožní buňky před oxidačním stresem. Ideální je esenciální olej kombinovat s kokosovým či jojobovým olejem. Tak ho lze například používat jako masku.

Péče o vlasy

Jedná se také o přírodní prostředek v péči o vlasy. Chrání pokožku hlavy před tvorbou lupů a funguje jako lék proti vypadávání vlasů. Stačí jej použít jako masku v kombinaci s jiným olejem, například kokosovým. Vmasírujte jej do pokožky hlavy a nechte působit.

Afrodiziakum

Esenciální olej ylang-ylang působí také jako přírodní afrodiziakum, jelikož má vliv na zvýšení libida u mužů i žen. Ideální je jej použít do aromalampy či difuzéru, který je umístěn v ložnice například hodinu předtím, než se chystáte ke spánku.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button