JídloPrevencePřírodní léčbaRady a tipyZdraví

Selen patří mezi silné antioxidanty

Slovo „antioxidant“ je v posledních letech skloňované snad všemi odborníky. Antioxidanty jsou takovým malým zázrakem. Jejich účinek na lidský organismus je pozoruhodný. Zbavují tělo volných radikálům, ty mají za následek vytváření rakovinových útvarů v těle. Na dostatek antioxidantů v těle klade důraz stále více lidí a právě selen je jedním ze způsobů.

Selen je minerál nacházející se v půdě. Selen se přirozeně vyskytuje ve vodě a některých potravinách. Zatímco lidé potřebují jen velmi malé množství, selen hraje klíčovou roli v jejich metabolismu.

Z jakých potravin lze selen získat?

Mezi dobré přírodní zdroje selenu patří:

  • Ořechy, jako para ořechy a vlašské ořechy
  • Mnoho sladkovodních a mořských ryb, jako je tuňák, treska, kanic červený a sleď
  • Hovězí maso a drůbež
  • Semínka 

Nejlepším zdrojem selenu jsou plnohodnotné potraviny. Minerál může být během zpracování zničen.

lnene seminko-selen

Kdy selen pomáhá?

Selen přitahuje pozornost díky svým antioxidačním vlastnostem. Antioxidanty chrání buňky před poškozením.

Mezi zdravými lidmi v západním světě je nedostatek selenu neobvyklý. Ale některé zdravotní stavy – jako je HIV, Crohnova choroba a další – jsou spojeny s nízkou hladinou selenu. Lidé, kteří jsou na nitrožilní stravě, jsou také ohroženi nízkým obsahem selenu. Lékaři někdy těmto nemocným navrhují, aby lidé s těmito stavy užívali doplňky selenu.

Selen byl také studován pro léčbu desítek onemocnění. Pohybují se od astmatu přes artritidu, lupy až po neplodnost.

Podpora imunitního systému

Díky tomu, jak selen prospívá vašemu imunitnímu systému, jeho optimální hladina může pomoci předcházet infekcím a nemocem.

Pomoc při přeměně jídla na energii

Koncentrace selenu je ve štítné žláze vyšší než v jakémkoli jiném orgánu v těle. Výhodou selenu je jeho důležitá funkce při syntéze hormonů štítné žlázy a metabolismu (proces přeměny potravy na energii). Získávání energie přirozeně z potravy je nezbytný proces, který potřebují všechny buňky ve vašem těle.

Zdravé nehty a vlasy

Tato živina totiž podporuje regulaci jódu, který vaše štítná žláza potřebuje. Je to štítná žláza, která je pak zodpovědná za růst vašich vlasů a nehtů. Podpora vaší krásy zevnitř začíná u vitamínů vlasů, kůže a nehtů.

Ochrana před oxidačním stresem

Další z výhod selenu je jeho role jako antioxidantu. Tím, že pomáhá snižovat počet volných radikálů jejich neutralizací. Odstranění těchto přebytečných volných radikálů pomáhá chránit buňky před poškozením.

Zdroj obrázků: pixababy.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button