JídloPrevence

Proč byste měli pravidelně konzumovat celer?

Celer miřík je kořenovou zeleninou, která je ceněná pro svou bulvu a listy. Pokud hovoříme o celeru miříku, máme na mysli klasický celer s kulatým kořenem, který přidáváme do polévek a omáček. Velmi známý je nám ještě jeden druh celeru, má dlouhé řapíky, proto ho také nazýváme celerem řapíkatým. Z něho konzumujeme jen dlouhé řapíky.

Proč si dopřávat pravidelně celer?celery_1

I když celer bereme jako běžnou kořenovou zeleninu, měli bychom si uvědomit, že v sobě skrývá mnoho zdravotních výhod. Celer obsahuje bílkoviny, silice, puriny, vitamíny B1, B2, C a z minerálních látek je to vápník, draslík, sodík, hořčík a fosfor. Celer byl známí již ve starém Egyptě. Dopřávali si jej s oblibou také v antickém Řecku.

Zdravotní výhody konzumace celeru

List a kořen celeru má močopudné a protizánětlivé účinky. Posiluje činnost ledvin, povzbuzuje chuť k jídlu a je vhodný i pro revmatiky a diabetiky. Podporuje vaše trávení, zpevňuje cévy a uklidňuje žaludek. Konzumovat by ho měli především lidé obézní, jelikož urychluje látkovou výměnu a proces hubnutí. Působí také jako afrodiziakum.

Zdravotní přínosy

  • Celer při pravidelné konzumaci snižuje hladinu cholesterolu. Pokud máte zvýšený cholesterol, dopřávejte si každý den celer, ať ve formě celerové pomazánky či celerového džusu.
  • Celer je také účinným projímadlem. Ulevuje tedy od zácpy. Pokud vás tento problém trápí, dopřávejte si celerový džus či čerstvý celer každý den.
  • Pokud si dopřejete celer alespoň dvakrát týdně, snižujete riziko rakoviny žaludku a tračníku. Celer má protirakovinný účinek.
  • Dopřávat celer by si měli lidé, kteří trpí vysokým krevním tlakem. Celer pomáhá k uvolnění svalů kolem tepen a rozšiřuje cévy. Zlepšuje tedy prokrvení a lepší cirkulaci krve v organismu.
  • Celer také zbavuje tělo toxinů. Zlepšuje funkci ledvin a zabraňuje vzniku ledvinových kamenů.
  • Pro všechny, kteří chtějí zhubnout, je celer také vhodný. Celer snižuje apetit a chuť na sladké. Celer můžete jíst klidně syrový nakrájený na plátky.
  • Pokud potřebujete silnou detoxikaci organismu, jelikož se cítíte unavení a bez nálady, dopřejte si celer. Detoxikuje organismus.
  • Pro zklidnění nervového systému si dopřávejte pravidelně celer. Minerály obsažené v celeru zklidňují nervový systém. Vhodný je pro všechny, kteří trpí nespavostí.
  • Pro regulaci hormonů volte celerový džus. Zvyšuje plodnost a bojuje proti impotenci.

Jak celer zařadit do jídelníčku?

Jak už jsme zmínili, celer můžete jíst syrový na plátky nakrájený. Výborné jsou z celeru zdravější celerové hranolky, které se pečou v troubě na olivovém oleji. Skvěle však chutná také celerové pyré jako náhražka za tučnější bramborovou kaši, celerová polévka, která v zimě dokonale prohřeje, nezvyklé celerové sušenky, ovocný salát z řapíkatého celeru s jablkem, ořechy, rozinkami a jogurtem či smoothie s obsahem řapíkatého celeru. Variant, jak zařadit celer do vašeho jídelníčku, je nespočet. Vyzkoušejte recept, který vám bude sedět či jezte celer samotný. Pro otrlé doporučujeme šťávu z celeru, která má nejsilnější účinky.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button