Seznamte se s několika způsoby, jak podle Ájurvédy pracovat s bylinami – 1. část
I když je ájurvéda neskutečně široká věda, která pracuje se stovkami bylin, ve skutečnosti používá jen pět metod, jak byliny následně zpracovat. Tyto specifické metody se liší v závislosti na typu použité byliny, cílené léčby a druhu pacienta. Možná vám část těchto postupů bude znít povědomě, jelikož i my je často využíváme k léčbě.
Swarasa
Swarasa je v podstatě čerstvě vylisovaná šťáva z bylin. Při tomto zpracování se může použít jakákoliv část od listů, stonků, po kořeny a samotné plody. Aktivní složky z bylin se snadno vstřebávají do těla, což tuto metodu staví mezi vysoce účinné. Lisované šťávy mají totiž nejvyšší koncentraci účinných látek a dokážou pomoci pacientovi i v pokročilejším stádiu nemoci.
Umyjte a vysušte požadovanou část rostliny. Rozdrťte je na hustou pastu, kterou následně přefiltrujte, abyste získali pouze šťávu. Jelikož čistá šťáva nemá většinou příjemnou chuť, můžete ji dosladit medem, nebo jiným přírodním sladidlem.
Doporučená denní dávka tohoto léku je 20-40 ml za den v rozdělených dávkách. Takto můžete léčit nachlazení a kašel pomocí zázvorové nebo bazalkové šťávy.
Vzhledem k tomu, že je tato metoda velice silná, měli byste být při dávkování více opatrní především u oslabených pacientů, dětí, seniorů a těhotných žen.
Kalka
Metoda kalka se používá pro byliny, jež mají nižší obsah vlhkosti, za to však vyšší obsah vlákniny. Tato metoda je podobná swarase, protože i zde se z bylin získává čerstvá šťáva. Jelikož však tyto byliny obsahují opravdu malé množství šťávy, má tento způsob získávání slabší účinek.
Čistou bylinu rozsekáme do jemné pasty, do které přidáme trochu vody. Výsledná konzistence by měla být jemná a polotuhá. Pro lepší chuť lze přidat med, nebo jiné přírodní sladidlo.
Tento typ léku dávkujte v 5-10 gramových rozdělených dávkách během jednoho dne. Aplikovat je můžete také přímo na ránu. Díky zvýšenému obsahu vlákniny je tento způsob zpracování bylin efektivně využíván u jedinců trpící nesnášenlivostí silných léků.
Pokračování ve 2. části.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos