Zdraví

Co se vám stane, když několik dní nespíte?

Celonoční studijní učení, důležité obchodní dohody, narozené děti – většina lidí v určité fázi života zažije nedostatek spánku. I když se občasný nedostatek spánku nemusí zdát jako velký problém, jeho dopad může být intenzivní a jeho účinky mohou přetrvávat. A pokud si z toho uděláte zvyk, nedostatek spánku může mít vážné následky na vaše zdraví.

Jako společnost, jako rodiny a jednotlivci jsme ještě plně nedocenili důležitost spánku. Co se děje s vaším tělem a myslí, když vůbec nespíte?

24 hodin bez spánku

Po 24 hodinách bez spánku se stresové hormony – konkrétně kortizol a adrenalin – zvýší, aby kompenzovaly únavu, se kterou bojujeme, a pomohly nám udržet fungování.

Mozek se snaží vyrovnat se s tím, že nemá příležitost se omladit, takže máme tyto zvýšené stresové hormony, abychom udrželi tělo aktivované.

Důsledky nedostatku spánku po 24 hodinách jsou srovnatelné s kognitivní poruchou někoho s obsahem alkoholu v krvi 0,1 procenta. Máte sníženou reakční dobu, nezřetelnou řeč a zpomalené myšlení.

Tato úroveň kognitivního poškození by mohla stačit k tomu, aby zvýšila nebezpečí, v závislosti na tom, co děláte. Lidé mají zvýšené riziko dopravních nehod po odpracování noční směny kvůli ospalosti.

Úsudek je ovlivněn, paměť je narušena a dochází ke zhoršení schopnosti rozhodování a koordinace očí a rukou. Máte také tendenci být více emocionálně reaktivní, pozornost je snížená, sluch je narušen.

36 hodin bez spánku

Nyní začíná být vaše zdraví ohroženo. Vysoké hladiny zánětlivých markerů jsou v krevním řečišti, což může nakonec vést ke kardiovaskulárním onemocněním a vysokému krevnímu tlaku. Během typické zdravé noci spánku klesne krevní tlak přibližně o 10 až 20 procent. Pokles krevního tlaku o méně než 10 procent přes noc známkou nepravidelného vzoru krevního tlaku. Pokud je však spánek chronicky přerušován nebo vůbec nenastává, může být setrvání na zvýšeném krevním tlaku rizikovým faktorem pro hypertenzi.

Navíc jsou ovlivněny hormony – což znamená, že vaše emoce začnou být nevyzpytatelné. Jak vaše tělo neustále pumpuje kortizol do vašeho krevního řečiště, zvyšuje vaši srdeční frekvenci a krevní tlak, aby vás udrželo ve střehu, pokračující stres může zvýšit pocity úzkosti a změny nálady.

Pokud jste byli dříve mrzutí, nervózní a jako zombie, tyto příznaky se pravděpodobně zhorší po 36 hodinách bez spánku. Vše, co se děje za 24 hodin, bude horší za 36 hodin.

Kognitivní poškození je také mnohem závažnější. Pravděpodobně se budete cítit pomalí a zažijete opožděnou reakční dobu, zamlženou paměť a neschopnost soustředit se, učit se nové informace a zpracovávat sociální podněty.

zena-unava

Po 48 hodinách beze spánku přicházejí mikrospánky a dezorientace

Tělo to začne kompenzovat tím, že se vypne kvůli „mikrospánkům“ – 3 až 15sekundovým návalům odpočinku – během kterých se váš mozek vypne. Vaše oči se nemusí nutně zavřít a možná si nebudete vědomi toho, co se děje, ale váš mozek je na několik sekund vypnutý.

Po dvou dnech bez spánku můžete počítat se zvýšenou podrážděností, úzkostí, zamlženou pamětí a narušeným myšlením.

Někteří lidé se mohou dokonce setkat s halucinacemi – vidí nebo slyší věci, které ve skutečnosti nejsou. Někteří lidé se cítí v depresi a někteří mohou být euforičtí.

Imunitní systém je také zasažen.

Po 72 hodinách: Velké kognitivní deficity a halucinace

Po mnoha bezesných hodinách očekávejte výrazné deficity v koncentraci, motivaci, vnímání a dalších vyšších mentálních procesech.

S takovou spánkovou deprivací se budete cítit dost mizerně a dysfunkčně. Mozek bojuje proti touze vypnout, a to vytvoří opravdu křehký emocionální stav.

Mikrospánky se také prodlužují délkou a frekvencí.

Jedná se o ochrannou reakci těla – ale tyto prchavé okamžiky nedobrovolného odpočinku jsou neuvěřitelně riskantní, zvláště pokud sedíte za volantem, obsluhujete těžké zařízení nebo jste v práci odpovědní za důležitá rozhodnutí.

To je také doba, kdy je mysl zralá na halucinace, bludy a paranoiu.

Zdroj obrázků: pixabay.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button