Zdraví

Přírodní afrodiziakum, adaptogen, posila imunitního systému? To vše skrývá ashwagandha

Ashwagandha je adaptogenní bylinou, která je známá především z ayurvédské medicíny, kde je používána více než 2500 let. Tato bylina je velmi často používána a také zkoumána pro své účinky na lidský organismus. Její účinky jsou protizánětlivé, antidepresivní a podporuje zdraví mnoha orgánů. Posiluje také vaši imunitu a přezdívá se jí „indický ženšen“. Jaké další účinky má ashwagandha na váš organismus?

Co je to ashwagandha?

Pod sanskrtským názvem ashwagandha se skrývá české označení withanie snodárná. A co to ta withanie vůbec je? Jde o vytrvalou subtropickou až tropickou rostlinu, která je po dlouhá staletí využívána v indickém lékařství, tedy právě v ajurvédě. Withanie je rostlinou poměrně nenáročnou, která se zabydlí i na suchých a kamenitých místech. Narazit na ni můžete v Evropě, Asii, ale také v Africe. Z rostliny se používá kořen, ze kterého se připravuje odvar. Dnes se ashwagandha prodává v podobě prášku, který lze zakoupit v obchodech se zdravou výživou či na internetu. Kořen má poměrně univerzální využití a mnoho zajímavých vlastností.

Adaptogen?

Zmínili jsme se o tom, že ahwagandha je účinným adaptogenem. Co to však znamená? Tento pojem pochází z alternativní medicíny a většinou se jedná o rostlinný produkt, který zvyšuje odolnost organismu proti stresovým situacím. Nejedná se jen o každodenní stres, ale i o zranění úzkost či tělesnou únavu. Název je odvozen od slova adaptovat se, tedy přizpůsobit se měnícím se podmínkám.

Účinky ashwagandhy

  • afrodiziakální
  • antivirové
  • baktericidní
  • antioxidační
  • stimulující
  • protizánětlivé

Kdy kořen užívat?

Jak sami vidíte, v kořenu rostliny se skrývají mnohé zajímavé účinky. Jelikož působí jako afrodiziakum, mohou jej užívat ženy i muži jako pomocníka při sexuálních poruchách, ale pomůže i při neplodnosti a celkově zvyšuje libido. Nemusíte se bát, jde o spolehlivé přírodní afrodiziakum. Ashwagandha je především skvělým pomocníkem v překonáním stresu, pocitů úzkosti, deprese a vyčerpání. Podporuje také soustředěnost a zlepšuje paměť. Její pravidelné užívání má pozitivní vliv na funkce mozku. Díky tomu, že zpomaluje celkové stárnutí organismu se jí přezdívá „bylina mládí“. Vhodné je její užívání i pro osoby, které prodělali onkologické onemocnění, jelikož chrání zdravé buňky před vznikem nádorového bujení. Celkově má ashwagandha pozitivní vliv na organismus, vitalitu a dobrou náladu. Zkuste ji jako doplněk stravy zařadit do svého příjmu a uvidíte, zda změnu na vlastní kůži pocítíte.

Zlepšuje funkce štítné žlázy

Mezi cenné vlastnosti ashwagandhy patří účinky na štítnou žlázu. Preventivně působí na její správné funkce a může pomoci tisícům lidí, kteří trpí nesprávnou funkcí štítné žlázy. Ashwagandha působí také pozitivně na funkce nadledvin. Vaše nadledviny jsou endokrinní žlázy, které jsou zodpovědné za správné uvolňování hormonů, jde konkrétně o kortizol a adrenalin. Pokud jsou vaše nadledviny přetíženy, z důvodu emočního, fyzického či duševního stresu, může to vše vést ke stavu, který se nazývá nadledvinová únava. Nadledviny jsou vyčerpané, což může narušit další funkce ve vašem těle.

Bojuje proti stresu a úzkosti

Jednou z nejznámějších výhod ashwagandhy je schopnost působit jako přírodní lék na úzkost. Skvělé je, že při jejím užíváním nedochází k žádným vedlejším účinkům, jedná se o čistě přírodní produkt. Trápí-li vás časté deprese a úzkostné pocity, dopřejte si ashwagandhu jako doplněk stravy.

Pomáhá bojovat proti rakovině

Výzkum naznačuje, že ashwagandha má slibné protinádorové účinky, může pomoci snížit riziko vzniku nádorů a  zabránit růstu rakovinných buněk. Užívání extraktu z ashwagandhy je prevencí vzniku rakoviny prsu, plic, žaludku a tlustého střeva. Kromě přínosů týkající se ochrany proti vzniku rakoviny, může být ashwagandhy nápomocná při snížení vedlejších účinků protirakovinných látek, které mohou snížit imunitu a celkovou kvalitu života.

Zvyšuje funkce imunitního systému

Jelikož působí jako adaptogen, který koriguje produkci stresových homornů, pomáhá také zvýšit funkce imunitního systému. Pomáhá totiž zvýšit produktivitu imunoglobulinů. Tím, že ashwagandha podporuje funkce imunitního systému, je užitečným pomocníkem při léčbě zánětlivých onemocnění.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button