Zdraví

Časté bolesti břicha? Pozor, zda nejde o syndrom dráždivého tračníku

Možná o této chorobě slyšíte poprvé. Jedná se o velmi nepříjemnou a a bolestivou nemoc, která vám může pěkně zkomplikovat život. Pokud vás často bolí břicho a neznáte příčinu, může se jednat právě o tento problém.

Syndrom dráždivého tračníku je kombinace mnoha symptomů včetně bolesti žaludku a střev. Můžete trpět zácpou, nebo průjmem, plynatostí i křečemi v oblasti žaludku. Ačkoliv se nejedná o život ohrožující nemoc, přesto vám často znesnadní běžné fungování a přiměje vás ke změně práce i jiných aktivit. Navíc tento syndrom přispívá ke zvýšené únavě a někdy i depresím.

Nejčastější příznaky

  1. Bolest břicha

Bolest je obvykle tupá a nepociťujete ji v žádném konkrétním místě. Bolest se nejčastěji objevuje po jídle a ustává po vyprázdnění.

2. Zácpa

Zácpa může trvat i několik dní a obvykle je následována průjmem. Zhoršuje se i vlivem stresu nebi depresí. Pomoci může cvičení jógy nebo pilates.

3. Přítomnost hlenu ve stolici

Produkce určitého množství hlenu je běžná i u zdravých lidí, ale u nemocných pacientů se výrazně zvyšuje, takže ji obvykle snadno zaznamenáte. Pokud dlouhodobě přetrvává, rozhodně navštivte lékaře.

4. Nadýmání

Nadýmání vzniká nejčastěji v okolí žaludku a je doprovázeno nepříjemným pocitem tlaku a někdy i křečemi. V noci obvykle problémy ustávají, protože ležíte ve vodorovné poloze a nejste vystaveni stresu a tlaku.

5. Potíže během dne

Pacienty se syndromem dráždivého tračníku trpí těmito potížemi nejvíce během dne a v noci jakoby ustávají. Je to způsobeno právě tím, že na stahy střev a žaludku má velký vliv stres a napětí, které během spánku obvykle nezažíváme.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button