KrásaPrevenceZdraví

Trápí vás bolesti krční páteře? Odstraňte je pomocí jednoduchých cviků

Bolest v oblasti ramen a šíje je jednou z každodenních nepříjemností, která trápí řadu lidí. Může být vyvolána poraněním, napětím a stresem, špatným držením těla a minimální fyzickou aktivitou. Ovšem ne každý potřebuje profesionálního fyzioterapeuta, který odstraní tyto nepříjemnosti. Zkuste si pomoci sami s těmito jednoduchými cviky.

Proč cvičit krční páteř

Neustále se zvyšující procento lidí trápící bolesti ztuhlých svalů v oblasti krku a ramen je podle fyzioterapeutů důsledkem ochablých svalů. Lidem obecně chybí pohyb, a díky tomu jsou náchylnější k svalovému napětí. Pravidelné cvičení však posílí slabé svalstvo, zmírní ztuhlost a zvýší jejich flexibilitu.

Při pravidelném cvičení by se váš stav měl zlepšit během dvou týdnů. Za tuto dobu dojde k zesílení krčních svalů a k odstranění bolesti a ztuhlosti. Zhruba po měsíci pocítíte vyšší flexibilitu a odeznění poslední bolesti. Pokud však váš problém ani po této době neustane, měli byste zvážit návštěvu odborníka.

Jednoduché kroky k odstranění bolest za krkem

Správné držení těla

Jedním ze základních problémů, které způsobují tuto bolest, je nesprávné držení těla. Zjistěte, zda správně chodíte, sedíte i ležíte. Pokud ne, myslete na to během dne a snažte se narovnat páteř.

V každém případě byste měli hlavu držet v neutrální pozici a nesnažit se ji po delší dobu držet natočenou, či nakloněnou na jednu stranu. Vaše ramena by měla směřovat lehce dozadu, zatímco hrudník vzhůru. Pokud se podíváte na postavu z boku, uši by měly být v jedné linii s rameny.

Ze strany na stranu

Nejlepším cvičením, které můžete provádět během celého dne, je jemné kroucení hlavy nahoru a dolů a ze strany na stranu. Tento cvik je první pomocí pro úlevu ztuhlého krku a proti bolesti. Odstraní také svalový stres a ztuhlost.

Při tomto cvičení začněte tak, že hlavu s výdechem předkloníte. Snažte se bradou dotknout hrudníku. V této pozici vydržte 5 sekund a poté vraťte. Opakujte alespoň pětkrát. Podobný cvik praktikujte i do strany s tím rozdílem, že se budete snažit dotknout uchem ramena.

Těsně pod hlavou

Některý typ ztuhlosti může vycházet i místa přímo pod lebkou. Je tedy dobré nezapomenout ani na tuto část. Cvičení začínáme tak, že s výdechem tlačíme bradu co nejvíce dopředu a dozadu. V zadní části můžeme cítit příjemné protažení krku. V pozici vydržíme po dobu 5 sekund, následně vrátíme. Cvik opakujeme opět pětkrát.

Posilující cvik

Následující cvik přináší posílení a uvolnění šíje a oblasti ramen. Je vhodný především pro ty, kteří trpí bolestmi v oblasti krční páteře. Tento typ problému poznáte i podle toho, že se bolest zvyšuje při pohybu a cvičení.

Sedněte si zády k rovné ploše (ideálně ke zdi) s hlavou volně položenou. Ruce položte dlaněmi na čelo. S výdechem tlačte rukama do čela, zároveň hlavou proti rukám. V tomto napětí vydržte 10 sekund, poté uvolněte. Cvik opakujte třikrát. Tento cvik se dá aplikovat i s rukama na straně, nebo vzadu.

Jóga proti bolesti za krkem

Skvělým a asi nejlepším cvičením pro odstranění bolesti za krkem je jóga. Toto prastaré cvičení zlepšuje správné držení těla a posílení svalů. Pokud vás trápí jakékoliv problémy s krční páteří, jóga vám vždy pomůže. Odstraní stres, protáhne ztuhlé svaly a posilní ochablé.

Pozice hory

Tento jednoduchý cvik spočívá v pozici ve stoji, kdy nohy jsou mírně od sebe, asi na šíři boků, kostrč směřuje směrem k zemi, hrudní koš směrem vzhůru a pánev mírně ven. S nádechem vytlačíme rameno k uším a držíme několik nádechů a výdechů. S výdechem povolíme a opakujeme na druhou stranu. Hlava by při tomto cviku měla být uvolněná.

Andělská křídla

Tento cvik se dá aplikovat jak ve stoji tak vsedě. Nesmíme však zapomínat na správné držení těla. S nádechem se snažíme tlačit lokty a lopatky k sobě, s výdechem uvolníme. Opakujeme asi pětkrát, nebo do té doby, dokud nám to bude příjemné.

Vyzkoušejte tyto cviky a rozlučte se nadobro s bolestmi v oblasti krční páteře.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button