Rady a tipyZdraví

3 tipy, jak předcházet zácpě

Zácpa je časté onemocnění, o kterém se moc nemluví, i když trápí asi 15 % dospělých, u starších osob je to 30 – 40 % a nevyhýbá se ani dětem. Existují dva typy zácpy – akutní (např. při dietách nebo cestování) a chronická, doprovázené potížemi, jako je nafouklé břicho a bolesti střev. S tím prvním je třeba navštívit lékaře, aby zjistil, zda se nejedná o vážné onemocnění střev. Vždy je lepší zácpě předcházet než se trápit. Co můžeme udělat pro to, aby nás potíže se zácpou netrápily?

Pravidelný denní a stravovací režim

To, že zácpa trápí několikanásobně víc seniory, ukazuje, jak důležitý je pohyb a pravidelnost v životě. Stačí každodenní pravidelné procházky a o víkendech delší pěší výlety, nechat auto v garáži a radši si dojít na kratší vzdálenosti pěšky. Víc se zajímat o jídlo, které jíme, zkusit nahradit kávu s dortíkem třeba bylinkovým čajem. A nezapomínat na dostatek tekutin – hlavně čistou vodu, neslazené nápoje, čerstvé ovocné a zeleninové šťávy. Dnes už existují pomůcky, které pomáhají pitný režim hlídat.

Úprava jídelníčku

Někdy stačí změnit jídelníček a problém se vyřeší. Stačí vědět, které potraviny jsou nevhodné a spíše problémy se zácpou vyvolají – čokoláda, káva, alkohol, cukrovinky, pečivo z bílé mouky. Správnou funkci střev zajišťují potraviny s vlákninou, která nabobtnává ve střevě, zvětšuje tím objem stolice, podporuje činnost střeva a urychluje tím průchod střevy. Vláknina je obsažena jenom v potravinách rostlinného původu – zelenina, ovoce, oříšky, celozrnné pečivo. Celkový doporučený obsah vlákniny je pro dospělého pacienta přibližně 30 gramů denně. Další skupinou potravin vhodných jsou kysané mléčné výrobky.

Doplňky stravy

Pokud máte obavy z možné zácpy, zařaďte přírodní prostředky do svého jídelníčku a pitného režimu. Hned ráno nalačno vypijte sklenici vody nebo projímavé minerálky Šaratica. Zařaďte vlákninu, třeba sušenou Psyllium. U větších problémů se používají projímadla (laxativa) dostupná v lékárnách, která by se ale neměla užívat dlouhodobě kvůli možnosti poškození střev.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button