Zdraví

5 důvodů, proč pěstovat olši

Znáte olši? Pro lidské tělo má větší potenciál, než tušíte. Tyto opadavé stromy nebo keře patřící do čeledi břízovitých, jsou to rychle rostoucí stromy, které ale málokdy dosahují velké výšky. Tento strom je nejvíce rozšířen hlavně v mírném pásmu severní polokoule a je velmi typickou rostlinou pro naší oblast.

Listy a větvičky olše obsahují vysoký třísloviny, které mají svíravou vlastnost pro lidský organismus. Olše zároveň působí antivirově, antisepticky, antibakteriálně a protizánětlivě. Obsahuje galské kyseliny, flavonoidy, pryskyřice a oleje, z nichž všechny velmi blahodárně působí na lidský organismus a tak se dá olše využít na mnoho způsobů.

Jak využít olši k léčení opruzenin

Olše se ukázala jako účinný lék na opruzenin. Pokud má vaše dítě opruzenin, aplikujte výtažek z listů pomocí vatového tampónu. Olše pokožku zklidní a vyléčí a je mnohem účinnější, než plno dostupných přípravků z lékárny.

Odstraní pytle pod očima

Většina lidí se nemůže zbavit otravných pytlů pod očima, díky kterým člověk působí celkově oteklým dojmem. Pokud budete extrakt z olše lehce vtírat do oblastí kolem očí, dokáže tyto otoky pod očima eliminovat. A nejen otoky kolem očí, ale olše dokáže i odstranit otoky způsobené bodnutím nebo modřiny.

Zmírnění křečových žil

Olše je také dobrý lék na zmírněný projevu křečových žil. Namočte hadřík v roztoku teplé vody a extraktu z olše a položte ho na nohy, kde jsou viditelné křečové žíly. Okamžitě sníží bolest a otok a častou aplikací docílíte i částečného zmírnění křečových žil.

Léčba při popálení na slunci

Již víme, že olše skvěle uklidňuje pokožku. Dokáže ale i léčit kůži při spálení, i když se objevily již první známky puchýřků. Aplikujte směs aloe vera v gelu spolu s extraktem z olše a zabraňte odlupování kůže a podpořte její hojení.

Léčení bolesti v krku

Pokud máte to štěstí a olše roste někde ve vaší blízkosti, můžete si z jejich listů uvařit čaj. Lístky zalijte horkou vodou a nechte 15 minut vylouhovat. Výluh můžete pít jako čaj nebo využít pouze jako kloktadlo.

Olše by se dala určitě využít více způsoby, než jsme my zmínili. Pokud vás bude trápit nějaký výše zmíněný neduh, vydejte se je k potoku nebo řece, kde se olše nejvíce vyskytuje a vyzkoušejte tento léčivý zázrak.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button