Zdraví

Menstruace v těhotenství

Měsíčky v pravém slova smyslu nemohou u těhotné ženy nastat, protože jakmile dojde k oplodnění a následnému zahnízdění vajíčka v děložní sliznici, celý proces další ovulace se zastaví. Je to nutné především proto, že odlupující se sliznice dělohy v průběhu menstruace by s sebou strhla také plod.

Pokud by k tomuto odloučení skutečně došlo (může se tak stát především v prvních třech měsících těhotenství), jednalo by se o takzvaný samovolný potrat. Tento stav je jednou z příčin, které mohou vést u těhotné ženy k výskytu krvácení, jež si nastávající matka může splést s menzes.

Příčiny krvácení v těhotenství

 • implantační krvácení – pátý až sedmý den po početí dochází k uhnízdění vajíčka v děloze, což může způsobit slabé krvácení (může být snadno zaměněno za menstruaci)
 • samovolný potrat (krvácení, bolesti v podbřišku) – může být spuštěn velkým stresem, zvedáním těžkých předmětů, některými léky
 • pohlavní styk – špinění či hnědý výtok vzniká podrážděním více prokrvené poševní sliznice při sexu; může se objevovat v průběhu celého těhotenství a jeho průběh neohrožuje
 • mimoděložní těhotenství – jasně červená krev, velké bolesti v podbřišku; vajíčko se uhnízdilo mimo dělohu – nejčastěji ve vejcovodu, což může vést k jeho prasknutí a vnitřnímu krvácení!
 • změny placenty – nevhodná poloha placenty či její případné předčasné odloučení mohou vyvolat krvácení; nutná návštěva lékaře!
 • polypy děložní sliznice, myomyzhoubný nádor děložního čípku atp.

Ať už je příčina krvácení v průběhu těhotenství jakákoliv, vždy je nutné navštívit lékaře a nechat se vyšetřit, aby byly vyloučeny všechny příčiny, které by mohly ohrozit jak matku, tak dítě na životě!

Existují ovšem také případy žen, které skutečnost, že jsou těhotné, odhalily až po několika měsících těhotenství, protože do té doby „normálně“ menstruovaly a těhotenské příznaky nijak zvlášť nepociťovaly. Nestává se to však často a důvody vedoucí k tomuto krvácení nejsou dosud lékařům jasné.

Příznaky těhotenství před menstruací

První příznaky těhotenství se objevují těsně před začátkem další menstruace, která by měla následovat po té, kdy k otěhotnění došlo. U každé nastávající matky se však projevují různé příznaky „jiného stavu“ a v odlišné intenzitě. Některé mohou být z počátku dokonce považovány za průvodní jev stresu nebo počátku nemoci.

Nejdůležitější příznaky těhotenství

 1. zvýšená citlivost až bolestivost prsou a bradavek
 2. únava, ospalost, bolesti v podbřišku a kříži
 3. implantační krvácení
 4. změna chutí, nechutenství, nevolnost a zvracení
 5. vynechání menstruace
 6. pocit nafouklého břicha, časté močení
 7. zvýšená bazální, někdy i tělesná teplota
 8. pozitivní těhotenský test

Především v případě pozitivního těhotenského testu je velice důležité navštívit gynekologa, který těhotenství potvrdí a zajistí jeho další bezproblémový průběh.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button