Spolupráce

Třezalka – v čem spočívá tajemství této zázračné bylinky?

O třezalce už jste možná několikrát slyšeli. Je to poměrně hojně se vyskytující, a ještě hojněji využívaná léčivá bylina, která má velmi zajímavé účinky. Obsahuje některé důležité vitamíny, ale mnohem cennější je pro vysoký obsah jiných účinných látek. Pojďme se tedy napřed podívat na krátký přehled všech látek, které se v třezalce dají najít. Některé z nich mají až takřka zázračný efekt na naše zdraví.

Vitamíny a to další

Vitamín A je důležitý především pro stav vaší kůže a sliznic. Proto je velmi dobrý pro léčbu různých oparů, ekzémů a dalších potíží.

Vitamín C je nekorunovaným králem všech vitamínů. Zodpovídá za stav vašeho imunitního systému, který bez něj prakticky nemůže fungovat. Jeho nedostatek se projeví velmi rychle.

Vitamín E je významným antioxidantem, tedy látkou, která dokáže pročistit vaše tělo. Díky tomu je i vhodnou prevencí proti tvorbě rakoviny. U mužů i žen navíc zvyšuje plodnost.

Třísloviny se vyskytují ve více rostlinách. V třezalce pochopitelně také a mají neocenitelný vliv při léčení průjmových onemocnění. Skvěle pomohou i při zánětech žaludku.

Hypericin je asi nejcennější látkou v třezalce. Je v podstatě přírodním antidepresivem, protože vyvažuje hladinu látek, které ovlivňují náladu.

Rutin působí jako antioxidant a prevence proti rakovině. Obsahují ho například i rajčata.

Hyperosid je další z řady antioxidantů, které v třezalce najdeme, a kromě toho také dokáže podpořit ochranu proti nebezpečnému UV záření.

Kvercitrin má taktéž antioxidační účinky, a kromě toho je také vynikající volbou pro boj s cukrovkou, obezitou, ale léčí také astma.

Silice je často využívána jako koření. Má pozitivní účinky na celý trávicí trakt, protože je protizánětlivá, dezinfekční a podporuje chuť k jídlu. Kromě toho také výborně zklidní vaše nervy. A když už jsme u podpory trávení, zmíníme i kyseliny, které třezalka obsahuje, a které příznivě podporují tělesný metabolismus. Poslední významnou látkou v této bylině je pryskyřice. Ta je neocenitelná při léčbě povrchových poranění. O tom ještě bude řeč dále.

Zázrak pro každého. Tedy skoro.

Podobně jako u jiných látek platí, že ani třezalka není vhodná pro úplně všechny skupiny lidí. Na pozoru se mějte hlavně, pokud užíváte dlouhodobě nějaké léky na předpis. V takovém případě se vždy poraďte se svým lékařem, jestli je pro vás třezalka vhodná. Rozhodně jí vyřaďte, pokud máte problémy s hladinou cukru, tlakem, ale také pokud podstupujete léčbu rakoviny nebo užíváte antidepresiva. Přestože bylina má již zmíněné antidepresivní účinky, při současném užívání s běžnými farmaky by mohlo dojít ke komplikacím. Třezalka tedy bohužel není pro každého, nabízí ale přesto hodně!

Skvěle zacelí rány, schopnost hojit je pověstná

Vzhledem k tomu, že obsahuje již zmíněnou pryskyřici, se dá třezalka užívat i zevně. S přispěním ostatních prospěšných látek se totiž postará o to, aby se rána rychle uzavřela a brzy zahojila. Skvěle působí především na popáleniny. Poradí si ale i s jinými vnějšími problémy, jako jsou různé vyrážky a ekzémy. Mnohem zajímavější je pak výčet vnitřních problémů, se kterými vám může pomoct.

Není jen nějakým obyčejným antidepresivem

Přestože jsme zatím asi nejvíce vyzdvihovali přínos třezalky pro stav našeho psychického zdraví, umí samozřejmě pomoct i s tím fyzickým. Díky vysokému obsahu vitamínu C je třezalka výbornou vzpruhou pro celý váš imunitní systém. Jde také o skvělou volbu v případě, že se trápíte se zažíváním. Obsažené třísloviny si poradí s průjmem, ale také s problémy přímo v žaludku, například vředy.

Jak že se vlastně užívá?

Asi nejběžnější formou, jak do sebe tento malý léčivý zázrak dostat, je čaj nebo extrakt který se naplní do tobolek. Nemusíte rostlinu hledat v přírodě a sušit, hotové směsi se dají běžně koupit v lékárnách i na internetu.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button