Zdraví

Zázračný iontový nápoj? Vyzkoušejte vodu z mladého kokosu

Kokosový ořech zná snad každý z nás a jeho dužinu si dopřává v různých podobách. Na trhu se však objevuje novinka, která se stává dostupnou i pro nás. Je jím mladý kokosový ořech a voda z mladého kokosového ořechu. Proč se tato tekutina z ořechu stala tak populární? A měli byste si ji dopřát ve svém jídelníčku i vy?

Iontové nápoje

Pravděpodobně jste již někdy slyšeli o iontových nápojích, které slouží jako zdroj energie, hydratují a doplňují minerální látky a vitamíny. Tyto nápoje si dopřávají především sportovci jako dobrý doplňující zdroj živin. Komerčně vyráběné iontové nápoje však často obsahují různá sladidla, jsou dochucené a často dobarvované. Jakou alternativu však zvolit? Řešením je právě kokosová voda.

Jak je to s kokosovou vodou?

Kokosová voda je tekutina z mladého, ještě zeleného kokosu, který se sklízí mírně nezralý. Takový ořech je starý přibližně půl roku. V mladém kokosu se vysekne otvor, z kterého kokosovou vodu pijete. Uvnitř kokosu se skrývá také jemná kokosová dužina, která se jen vzdáleně podobá dužině u zralého kokosu; svou strukturou je podobná spíše rosolu. Vy se k mladému kokosu dnes již dostanete prostřednictvím internetu či v ho objevíte v některých supermarketech. Kokosová voda se prodává také již balená, zpracovaná – pozor však na její složení!

Kokosová voda a kokosové mléko

Neplést byste si však měli kokosovou vodu s kokosovým mlékem. To jsou dva odlišné produkty z kokosového ořechu. Kokosové mléko se vyrábí z kokosové dužiny a je poměrně tučné. Kokosová voda je pouze vyňata z mladého kokosu. Oba tyto produkty mají na lidský organismus příznivé vlivy.

Kokosová voda je však o něco zajímavější. Její účinky na lidské zdraví jsou blahodárné a navíc neobsahuje žádný tuk. Je vhodná pro příznivce zdravého stravování, osoby, které drží redukční dietu i pro sportovce, také i pro osoby v rekonvalescenci a všechny, kteří chtějí přidat do těla dávku minerálních látek a vitamínů. Kokosová voda je dobrým zdrojem elektrolytů.

 

Nutriční hodnoty

Kokosová voda je vlastně filtrovanou vodou. Kokosová palma přijímá vodu ze země, ta se filtruje přes kokosovou palmu, její vlákna a dostává se až do vnitřku kokosového ořechu jako čistý produkt plný zdraví. Kokosový ořech obsahuje v hojné míře elektrolyty, minerální látky, jako je draslík, vápník, hořčík a sodík. A proč se říká minerálním látkám elektrolyty? Minerální látky v krvi a dalších tělních tekutinách přenášejí elektrický náboj a ovlivňují pH a množství vody v těle. Zvláště při fyzické námaze, kdy se vylučují látky z organismu skrze pot, je důležité je opět doplnit. Tělo skvěle hydratuje právě kokosová voda díky obsahu elektrolytů. Stává se iontovým nápojem, který obsahuje více draslíku než banán. V kokosové vodě je také obsažen komplex vitamínu B (kromě vitamínu B6 a B12). Dále kokosová voda obsahuje kyselinu laurovou (posiluje imunitní systém), cytokininy, které zabraňují stárnutí buněk, a tkání a má protirakovinné účinky. V kokosové vodě nechybí ani antioxidanty, bioaktivní enzymy a přírodní cukr.

Jak kokosová voda chutná?

Jak už jsme zmínili, velmi záleží na tom, v jaké formě kokosovou vodu ochutnáte, zda kupovanou již balenou, přímo z kokosového ořechu či zakoupenou na pláži na dovolené. Tak, nebo tak by měla mít kokosová voda jemně nasládlou chuť, ne typicky kokosovou. Před pitím si kokos či kokosovou vodu řádně vychlaďte. Je opravdu osvěžují a skvěle chutná v kombinaci s dalšími ovocnými šťávami či jako přísada do smoothie.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button