HubnutíJídloZdraví

Rýže je běžnou součástí českého jídelníčku. Jaké jsou její zdravotní benefity?

Je to jedna z nejstarších plodin na světě – rýže se pěstuje již 8 000 let. A zatímco pěstování začalo v Číně, je to moderní dietní základ téměř na každém kontinentu, protože byl poprvé vyroben koncem 17. století ve Spojených státech. Jeden důvod: Roste v různých klimatických podmínkách. Další: Rýže je plná živin.

Kdyby existoval jeden druh rýže, mohlo by to být nudné, ale můžete si koupit různé. Pravděpodobně nejvíce znáte hnědou nebo bílou – a jejich možnosti, jako je basmati a arborio – ale existuje také černá, fialová lepkavá a červená, z nichž všechny mají svou jedinečnou chuť a potenciální zdravotní přínosy.

Po sklizni rýže stroje odstraní tuhé slupky. Pokud na rýži zůstane otrubová část, máte hnědou rýži, která je považována za celozrnnou. Pokud se dále zpracuje, aby se odstranily tyto otruby (bohatý zdroj živin), získáte bílou rýži, která je poté obohacena o vitamíny.

Jaký vliv má rýže na hubnutí?

Můžete se vyhýbat rýži kvůli jejímu vysokému obsahu sacharidů, ale není důvod se jí bát – i když chcete zhubnout. Jíst více celých zrn, jako je hnědá rýže, je spojeno s udržením zdravější hmotnosti.

ryze-bila

Je rýže vhodná pro diabetiky?

Doporučuje se sledovat velikost porcí, když jíte škrobová jídla, jako je rýže. Celá zrna, jako je hnědá rýže, jsou na seznamu „diabetes superstar potravin“, ale stále je důležité mít porce pod kontrolou, protože kalorie z celých zrn pocházejí hlavně ze sacharidů – a optimální počet sacharidů na jídlo je pro každého člověka jiné.

Je rýže bezlepková? Co vědět, pokud máte celiakii

Pro ty, kteří žijí s celiakií, je bezlepková strava pro jejich zdraví nezbytná. Pokud máte celiakii, můžete rýži zařadit do své bezlepkové diety, protože rýže přirozeně žádný lepek neobsahuje.

Dokonce i lepkavá rýže, používaná například do sushi, je také bezlepková. To se však týká pouze hladké rýže. Pokud je vaše dodávána v krabici s kořením, může tato směs obsahovat přísady, které obsahují lepek.

zdrj obrázků: pixabay.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button