JídloZdraví

Používáte rozmarýn? Jeho vlastnosti vás budou fascinovat

Jestli patříte do skupiny lidí, pro které je rozmarýn nepostradatelnou součástí jejich kuchyně, děláte jen dobře. Rozmarýn však není pouze bylinka, která se skvěle hodí k masu, ale výrazně prospívá i vašemu tělu. Povzbudí váš organismus a posílí vaši paměť. Co víc si přát než povzbuzení za chmurných zimních dnů.

Pár základních informací o rozmarýnu

Rozmarýn je stálezelenou rostlinou, která je charakteristická svou osvěžující vůní, kterou doprovází nádech vonných pryskyřic. Rozmarýn nebo také rozmarýna může být až 2 m vysokým keřem. Listy jsou úzké, svrchu tmavé a vespod šedavé. Rozmarýn kvete v pozdním jaru a raném létě bílými nachovými až modrými květy. Běžně roste v blízkosti mořského pobřeží, kde se stává klasickou přísadou do místních delikates, ale vypěstovat si jej můžete klidně doma v květináči.

rozmarýn

Co rozmarýn obsahuje?

Rozmarýn je silně aromatická bylina, která obsahuje 1 až 2% silice (cineol, kafr, limonen,…), flavonoidy, kyselinu, ursulovou, oleanovou, kávovou, rozmarýnovou, třísloviny a další látky. Asi vám tento výčet látek příliš neřekne, ale měli byste alespoň vědět, co vašemu tělu prospívá.

Léčivá rozmarýna

V čínské medicíně byl rozmarýn po tisíce let používán jako posila mozku. Rozmarýn jedinečně voní, to poznáte již po prvním pomačkání tvrdého lísku. Obsahuje totiž éterické oleje, které posilují činnost mozku a zvyšují vaše soustředění. Jednou z mnoha významných složek, které tato krásná bylina obsahuje, je cineol, který stojí za zvýšenou soustředěností. Jako jedna z mála rostlin zvyšuje krevní tlak. Používá se i pro posílení srdeční činnosti. Také odstraňuje pocit chladu v končetinách, upravuje menstruaci a pomáhá při léčbě bělotoku.

rozmarýn

Chuť k jídlu a dobrá nálada

Rozmarýna podporuje také trávení a chuť k jídlu. Zvyšuje totiž tvorbu žaludečních šťáv a pomáhá při nadýmání. Rozmarýn zlepšuje prokrvení trávicího traktu a podporuje tvorbu žluči a trávicích enzymů. Kromě toho rozmarýn posiluje náš imunitní systém a dokáže stimulovat naši náladu, abychom se cítili lépe. Pokud se tedy cítíte vyčerpaní, unavení a v lehké depresi, připravte si výluh z rozmarýnu nebo rozmarýnové víno, na něj najdete recept níže. Povzbudí vás i rozmarýnová aromaterapie či vonná koupel.

rosemary-18299_960_720

Vnitřní a vnější užívání

rozmarýnRozmarýn můžete užívat dvěma způsoby, a to vnitřně a zvnějšku. Taková koupel s rozmarýnem má silně osvěžující účinky, probouzí tělo a posiluje duši. Není to náhodou, že se stal rozmarýn přísadou do koupelových solí a kosmetických výrobků, skvěle také čistí póry. Připravit si můžete i odvar z rozmarýnu na pleť. Pokud vás trápí vnitřní problémy, uvařte si z rozmarýnu čaj nebo si častěji připravujte pokrmy s provensálským kořením, ve kterém je rozmarýn hojně zastoupen. Skvěle jídlo okoření a dodá mu specifickou chuť. Abyste provoněli svůj domov rozmarýnem, postačí, když jemně protřete jeho lístky. Jedna varianta také radí přidat ho do aromalampy.

Rozmarýnové víno

Pro vnitřní užití je vhodné i rozmarýnové víno, které si jednoduše připravíte doma. Nechte nejméně osm dní louhovat hrst čerstvých rozmarýnových lístků v láhvi bílého vína. Tento vzniklý nápoj je skvělým pomocníkem při nízkém tlaku. Pije se nalačno půl decilitru ráno či večer, ale ne více.

Sušený rozmarýn

Všeho s mírou

Pokud používáte rozmarýn zevně, třeba při léčbě svalového a kloubového revmatismu, nemusíte se bát žádného rizika. Při vnitřním užívání však dodržujte doporučené a přiměřené dávky užívání, jinak může hrozit omámení a křeče. To se samozřejmě netýká používání rozmarýnu jako součást koření. Ten je již usušený a jeho účinky se snižují.

Zlepšete svou náladu nádherně vonící bylinou, která vás osvěží a zklidní váš trávicí trakt.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button