OstatníPrevenceZdraví

6 jednoduchých tipů, které vás zbaví touhy na cigaretu

Kouření je vysoce škodlivý zvyk, který způsobuje 90 % všech úmrtí na rakovinu plic. Více než 1, 1 miliardy lidí na světě kouří a tabák zabije až 50 % z nich. Smrtelné následky užívání tabáku jsou způsobeny inhalací jedovatých složek, které obsahuje, jako je například arsen, oxid uhelnatý (ten vytěsňuje kyslík z červených krvinek), butan a další.

Inhalace těchto chemikálií způsobuje kromě rakoviny plic i další problémy, jako je chronická obstrukční plicní nemoc nebo také srdeční onemocnění, protože mimo jiné způsobuje poškození srdce a cév. Nikotin navíc zvyšuje hladinu kortizolu (stresového hormonu), což vede k oslabení imunitního systému. Tento škodlivý návyk dále přispívá k nespavosti, neplodnosti, hormonální nerovnováze, gastrointestinálním problémům, problémům s hladinou cukru v krvi, osteoporóze a dalším. Nikotin je návykový s abstinenčními příznaky, jako je například podrážděnost a náladovost. Závislost může být velmi silná a někteří lidé dokonce tvrdí, že je těžší přestat kouřit, než se vzdát užívání kokainu či heroinu. Mnoho z negativních následků kouření je způsobeno důsledkem vyčerpání základních antioxidantů, jako je vitamin C a E, beta-karoten a další látky, které pomáhají bojovat s volnými radikály.

Existuje však několik přírodních metod, které vám mohou v boji proti tomuto škodlivému zlozvyku zvítězit. Zde jsou ty nejúčinnější:

Hořčík

Hořčík snižuje závislost na nikotinu antagonizací receptorů NMDA, které stimulují uvolňování dopaminu. Tento minerál také zlepšuje syntézu našeho relaxačního neurotransmiteru. To znamená, že snižuje uspokojení, které cítíte po kouření.

Hypnoterapie

Hypnóza je změněný stav vědomí, kdy člověk obchází některé aspekty reality, a je nucen sledovat podněty z vnějšku. Z tohoto důvodu vám tento typ terapie může pomoci si přiřadit ke kouření nepříjemné podněty a tím urychlit proces odvykání.

Akupunktura

Bylo zjištěno, že i akupunktura může pomoci. Přiložení jehly na místa, která jsou spojena s ústy, plícemi a dýchacími cestami, snižuje chuť na cigaretu.

Cvičení

Studie ukázaly, že 5minutové cvičení mírné intenzity krátkodobě pomáhá snížit touhu po cigaretě.

Nikotinové náplasti

Mnoho lidí vyzkoušelo tyto náplasti a tvrdí, že opravdu fungují. Bylo rovněž zjištěno, že tento prostředek je ještě účinnější v kombinaci s léky, jako je vareniklin a buprpion. Dávky stanoví lékař podle počtu vykouřených cigaret, četnosti kouření a dalších aspektů.

Citrusy

Žvýkání kúry citrusů pomáhá snižovat chuť na cigaretu, protože obsahuje vysoký obsah vitaminu C a antioxidantů.

Zdroj

 

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button