Ostatní

Aromatické rostliny, které provoní váš domov

Po útulném a voňavém domově touží každý z nás. Když se k nám do bytu či domu chystá návštěva, snažíme se nejen o to, aby byl náš domov perfektně uklizený, ale také provoněný. Pokud si do svého domu pořídíte některé voňavé rostliny a byliny, nebudete si již muset s tímto problémem lámat hlavu.

Nemusíte pořizovat průmyslově vyráběné vůně, ani spreje, stačí vám promnout pár lístků rostlin, které vám rostou na parapetu. Seznamte se dnes s rostlinami, které dokonale provoní váš domov.

Máta

Máta je bylinou, kterou si každý z vás může pěstovat ve svém květináčku. Vydrží vám více let a stačí si ji kus vyrýt ze své zahrádky. Upozorňujeme, že máty zakoupené v supermarketech vám příliš času nevydrží. Kupte si raději semínka a vypěstujte si mátu sami. Máta, nejenže krásně voní, ale její unikátní aroma pomáhá při léčbě dýchacích potíží, léčí váš nos, krk, průdušky i plíce, je vhodná pro astmatiky. Preventivně tedy působí proti bolestem v krku a pokud si každý den dopřejete mátový čaj, váš žaludek bude tím nejšťastnějším.

Meduňkarostliny

Meduňka je u nás v ČR poměrně běžnou bylinou, kterou má na zahrádce každý druhý pěstitel. Vy ji můžete mít také doma ve svém květináčku. Zasaďte si meduňku a dopřejte ji dostatek světla. Než k vám přijde návštěva, stačí lístky meduňky jemně promnout, aby provoněla celý pokoj. Meduňkový čaj je také skvělý na uklidnění a usušenou meduňku si nezapomeňte dát v látkovém pytlíčku k posteli, navozuje spánek a silně uklidňuje.

Rozmarýn

Další bylinou je rozmarýn, který vám vydrží několik let a můžete ho mít doma po celý rok. Má silné aroma, které podporuje myšlení. Rozmarýn můžete požít nejen jako dokonalé provonění vaší domácnosti, ale skvěle se hodí do mnoha pokrmů, především k hovězímu masu, do omáček a k rybám. Rozmarýn vám přináší nejen jedinečnou vůni, ale také zajímavou chuť a zdravotní výhody.

Levandule

Levandule k nám přichází z Francie a pro mnoho osob se stala oblíbenou součástí sprchových gelů, mýdel, směsí ve vonných polštářcích či jako účinný olejíček. Levanduli nekonzumujeme, ale její vůně by nás měla zbavovat stresu, uklidňovat a dokonce posiluje kvalitu spánku, působí také proti nervozitě a odpuzuje hmyz. V létě stačí usušené snítky levandule zavěsit na okna a žádný komár už vás přes noc otravovat nebude .

Jasmínad

Jasmín má dokonalou jemnou vůni. Používá se v aromaterapii a naleznete jej také v čajových směsích. Jasmín by měl zlepšovat vaši náladu, povzbuzovat mysl a dokonce by měl být magnetem na lásku. Používá se též jako afrodiziakum.

Zimolez

Tato rostlina slouží především jako okrasná, ale proč nevyužít také jejího aroma, které se plně projevuje až v noci. Zimolez si můžete pořídit v mnoha variantách. Významný je zimolez japonský, který je oblíbený v čínské medicíně a používá se především k léčbě trávicího traktu, má také protizánětlivé účinky a čistí krev.

Pelargonie

adddPelargonii většina z nás zná spíše pod názvem muškát, který krásně kvete a má typickou vůni. Některé druhy mohou vonět po mátě, citrusech či ovoci. Hlavní výhodou pelargonií, je kromě jejich vůně, také schopnost odpuzovat hmyz.

Kávovník

Aby vám začal kávovník kvést, musíte vyčkat až 3 roky, ale čekání se určité vyplatí. I domácí kávovník vám může začít plodit a vy si můžete připravovat vlastní kávu. Jeho květy mají typickou vůni, která dopřeje vašemu domovu to pravé kouzlo.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button