Ostatní

Jaké sporty jsou nejvhodnější pro seniory?

V dnešním článku se podíváme na to, jak si udržovat kondici v každém věku a neztrácet nadšení pro pohyb. Pokud jste milovníci sportu a i ve starším věku máte pořád chuť a fyzické dispozice ke sportu, dopřávejte si ho. Pro seniory jsou samozřejmě vhodné naprosto odlišné sporty než pro mladý pohybový aparát. Nezanevřete na sport, jen si ho přizpůsobte svému věku.

Stáří a pohyb

Se stářím přichází velké tělesné, ale i psychické změny. Stárne celý organismus a je stále potřeba o něj pečovat. Rychlost stárnutí je u každého velmi individuální, záleží na preventivní péči o organismus, udržování se v kondici a samozřejmě životní zážitky. Proces stárnutí je závislý na těchto faktorech i na genetických dispozicích, které jste získali od svých předků. Pohyb by pro vás měl stále velmi důležitý. Díky pohybu se udržujete v kondici, podporujete svou flexibilitu a pečujete o správné procesy fyziologické. Navíc sami znáte ten pocit, když přijdete domů z dlouhé procházky či z bazénu, jak skvěle se cítíte díky přísunu endorfinů.

Chůze a plavání

Pro osoby s nadváhou nebo ty, které mají problémy s pohybovým aparátem, je nejvhodnější začínat s chůzí či plaváním. Chůze je základní nejpřirozenější pohybovou aktivitou člověka. Její výhodou je i to, že vám ke zdravé chůzi stačí pohodlná obuv, nic víc. Starší lidé by si měli dopřávat delší klidné procházky v přírodě, kde si mohou i na chvíli sednout a odpočívat. Střídat by ji měli s chůzí svižnější. Pomoci jim ve správném pohybu mohou i hůlky na venkovní chůzi. Zkusit si tak mohou nordic walking. Druhou volbou je plavání, které nezatěžuje kloubní aparát a je vhodný i pro osoby obézní. Během chůze i plavání trénujete kondici. Při plavání dochází ke zrychlení metabolismu a hubnete. Běh i chůze jsou navíc skvělými způsoby, jak si odpočinout také psychicky a dopřát si následnou pozitivní náladu. V bazénu si mohou starší lidé dopřát také masážní proudy a vířivku s teplejší vodou.

Jóga a jízda na kole

Pro již více zdatnější osoby je vhodná také jóga či jiný druh protahovacího cvičení a jízda na kole. Výhodou jógy je tempo cvičení. Cviky mohou být náročnější, ale dělají se v pomalém tempu a v rozsahu, do kterého sám člověk stačí. Můžete se při cvičení naprosto soustředit na své tělo a mysl. Jóga přináší uvolnění těla a mysli a pomáhá k udržení tělesné kondice a flexibility. S jízdou na kole je to trochu jinak. Jízda na kole je větším tlakem na kloubní aparát, ale v mírnějším terénu a klidném tempu může být velmi příznivá, zvláště pro milovníky výletů do přírody. Jízdu na kole byste si však měli dopřávat pravidelně a nejlépe venku. Tělo vyplavuje více endorfin.

Protančení ke kondici

Skvělou volbou pro aktivní seniory je také tanec, který je svým způsobem i socializační pomocník. Při tanci jste v kontaktu s druhými lidmi a trénujete nejen své tělo, ale udržujete mnohá přátelství. Velmi pozitivní účinky má hudba sama o sobě na vaše tělo, jelikož ve vás probouzí rytmus, ale pohladí i na duši. Dochází k procvičení koordinace pohybů, ale i paměti, kterou by starší lidé neměli zanedbávat.

Hry a badminton

Podobně jako tanec, jsou i společenské hry zaměřené na prožitky v kolektivu pro seniory důležité. Pohybové hry jako je petanque osoby sbližují a zároveň se mohou stát pravidelnou týdenní aktivitou. V páru můžete vyzkoušet i badminton, který neprobíhá v tak rychlém tempu jako tenis a dokonale si při něm protáhnete celé tělo a zlepšíte postřeh.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button