HubnutíJídloPrevencePřírodní léčbaVitamínyZdraví

Ananas je u nás spojen s vánočními svátky. Jaké přináší zdravotní výhody?

Když si někteří z nás vybaví vánoční stůl, nepochybně je jeho součástí mísa s „exotickým“ ovocem. Mandarinky, pomeranče a ananas v současnosti koupíte téměř během celého roku, proto můžete využívat všechny zdraví prospěšné látky, které mají. Jaké má konkrétně ananas?

Ananas je ovoce bohaté na vitamín C

Výjimečnou živinou v ananasu je vitamín C, který podporuje imunitní systém a poskytuje antioxidační výhody. Jeden šálek ananasu obsahuje 78,9 miligramů (mg) vitaminu C. To je více než doporučená dietní dávka pro dospělé ženy (což je 75 mg denně) a blíží se doporučení pro muže (90 mg denně). Vitamin C je důležitý, protože podporuje růst a hojení celého těla a hraje roli ve všem, od hojení ran po vstřebávání železa.

Ananas je skvělým pomocníkem při hubnutí

Možná jste slyšeli, že ananas může vést k hubnutí. Ananasová šťáva může pomoci snížit tvorbu tuku a zvýšit rozklad tuku.

I když to nemá významný vliv na váš metabolismus, je to dobrá volba svačiny, protože má (a další ovoce) nízký obsah kalorií, vysoký obsah důležitých vitamínů a minerálů a neobsahuje nasycené tuky ani trans-tuky. Neexistuje žádné konkrétní ovoce nebo zelenina, které by přímo způsobily hubnutí, ale pomohou vám zasytit se. Lidé mají tedy tendenci jíst celkově méně kalorií, pokud každý den konzumují ovoce a zeleniny jako součást dobře vyvážené stravy.

Možná také zjistíte, že ovoce uspokojí vaši chuť na sladké. Ananas má méně kalorií než jiné sladké pochoutky, takže pokud si jako večerní dezert vychutnáte porci ananasu oproti kornoutu zmrzliny, můžete zkonzumovat méně kalorií a naopak zhubnout. Ananas také dodává určité množství vlákninu, která může pomoci kontrolovat hladinu cukru v krvi a pomoci vám méně jíst, protože vás udrží syté.

Ananas může pomoci při špatném trávení

Ananas obsahuje bromelain, což je směs enzymů, které mohou snížit zánět a otok a také napomáhat při hojení ran a popálenin. Je také spojován s tím, že pomáhá zlepšit trávení a historicky se používá v zemích Střední a Jižní Ameriky k léčbě poruch trávení. Bromelain v ananasu může pomoci snížit účinky průjmu.

ananas-tri kusy ovoce

Mangan v ananasu podporuje zdravé kosti

Spolu s vápníkem je stopový minerál mangan nezbytný pro udržení silných kostí. Ananas jedním z hlavních potravinových zdrojů minerálu – jeden šálek ananasu obsahuje asi 76 procent doporučené denní hodnoty manganu. Mangan může pomoci odvrátit osteoporózu a pomáhá zlepšit celkovou kostní a minerální hustotu. Buďte opatrní, abyste to nepřeháněli s jeho konzumací, může být příjem manganu nebezpečný a může zvýšit riziko kognitivních poruch, pokud konzumujete více než 11 mg denně. Ale nebojte se: Bylo by obtížné dosáhnout těchto úrovní, protože ½ šálku ananasu má méně než 1 mg manganu.

Ananas je plný antioxidantů bojujících proti nemocem

Ananas je skvělým zdrojem antioxidantů, konkrétně fenolických látek, flavonoidů a vitamínu C. Antioxidanty jsou sloučeniny v potravinách, které mohou pomoci bojovat proti zánětu a volným radikálům v těle. Volné radikály jsou molekuly, které mohou způsobit poškození buněk a vést ke zdravotním problémům, včetně srdečních chorob, cukrovky 2. typu, Alzheimerovy choroby a očních problémů. Spotřeba potravin bohatých na antioxidanty, jako je ananas, může hrát roli v boji proti těmto rizikům.

Zdroj obrázků: pixabay.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button