JídloRady a tipyZdraví

Za čím vším se může skrývat cukr? Čtěte pozorně etikety

Moderní stravování sice nabízí jiné varianty cukru, ale stejně spoustu z nás, stále kupuje potraviny a peče z ingrediencí, kde je přidaného cukru skutečně mnoho. Bez živin to půjde s vaším tělem z kopce – je na čase nastartovat váš metabolismus správným směrem dříve, než bude poškozen. Příliš mnoho cukru navíc souvisí s přírůstkem hmotnosti a různými nemocemi – rakovina, obezita, cukrovka 2. typu a srdeční choroby.

Cukr se někdy skrývá i za slovy jako je sirup nebo vším, co končí – óza (glukóza, sacharóza,..). Pokud možno sáhněte po zdravějších variantách, které dnešní trh nabízí. Co třeba zkusit mandlové nebo sójové mléko? Novinkou je i ořechové máslo nebo neslazená čokoláda na vaření. Chce se jen porozhlédnout po obchůdcích se zdravou výživou, plno z nich funguje i online. Denní dávka cukru by se měla pohybovat jen něco okolo 6 čajových lžiček, započítáno i s těmi skrytými cukry.

Jak potlačit chuť na sladké?

Zkuste cukr z části nahradit zdravými tuky. Konkrétně je najdete v avokádu, ořeších, semenech, olivovém a kokosovém oleji, atp. Všechny tyto suroviny vás dostatečně zaplní a vy nebudete mít na cukr ani pomyšlení. Místo klasického bílého cukru, používejte hnědý třtinový nebo stévii, melasu, kokosový cukr či med. Nebojte se preferovat také koření, které má sladkou chuť. Kombinací je celá řada, např. zázvor, muškátový oříšek, skořice či vanilka.

Rozhodně je vhodné se ráno pořádně nasnídat

Lidé, kteří snídají, nemají pak tolik tendenci jíst další prázdné kalorie v podobě cukru. Naplňte svůj talíř zdravými potravinami, jezte zejména ovoce, zeleninu a libové maso. Jídlo si nandávejte na menší talířek, sníte toho méně. Nyní máte návod, jak celou rodinu obohatit o nové stolování. Zařaďte do denního rituálu i dostatek pohybu a pitný režim. Tím spíš si udržíte štíhlou linii.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button