JídloPrevence

Druhy antioxidantů a TOP potraviny

Existuje celá řada antioxidantů. Tyto si však nemůžete nechat ujít.

Karotenoidy

Jsou to rostlinné pigmenty, které se nacházejí v celé řadě ovoce a zeleniny, především červené, oranžové a žluté barvy.

Beta karoten – pomáhá udržovat pokožku zdravou, podporuje zdraví zraku. Jeho ochranné vlastnosti fungují nejlépe, pokud je konzumován společně s vitamínem E a C. Mezi potraviny bohaté na beta karoten patří především mrkev, mango, dýně, meloun, papája nebo sladké brambory.

Lykopen – silný antioxidant, který pomáhá v boji proti rakovině, a to především prostaty, osteoporóze, mrtvici a rakovině plic. Nachází se v červeném ovoci a zelenině – vodní meloun, rajčata, grapefruity, červené zelí, červená paprika a guava.

Lutein – snižuje riziko vzniku makulární degenerace (věkem podmíněná porucha zraku) či ztráty centrálního vidění. Může přispět k ochraně proti poškození kůže a různým druhům onemocnění – rakovina plic a prsu, srdeční choroby nebo mrtvice. Nachází se především v listové zelenině – kapusta, špenát, dále pak brokolice nebo zelené fazolky.

Flavonoidy

Existuje velké množství podskupin patřících mezi flavonoidy. Kromě schopnosti ničit volné radikály mají také účinky protizánětlivé a protirakovinné.

Antokyany – jsou zodpovědné za jasně červené, modré a fialové zbarvení ovoce a zeleniny. Kromě antioxidačních vlastností mohou přispívat k ochraně proti několika typům rakoviny, kardiovaskulárním chorobám a obezitě.

Mezi potraviny s vysokým obsahem antokyanů patří hroznové víno, švestky, černý rybíz, třešně, červené zelí a lilek.

Flavonoly – podporují psychickou výkonnost, snižují rizika ischemických chorob srdečních. Nacházejí se v jablcích, cibuli, kapustě, brokolici, jahodách a černém či zeleném čaji.

Isoflavony – mají příznivý účinek na estrogenové receptory v kostech, játrech, mozku a srdci. Mohou pomoci snižovat rizika recidivy u žen s rakovinou prsu, zvyšují pevnost kostí, zmírňují některé z příznaků menopauzy, zlepšují kognitivní zdraví.

Nacházejí se v sojových bobech, sojových výrobcích a luštěninách.

Vitamíny

Všichni dobře vědí, že konzumace vitamínů je důležitá pro naše celkové zdraví a kondici. Ne všechny však fungují jako antioxidanty. Které tedy ano.

Vitamín A – je důležitý pro imunitu, zdravou kůži a kosti. Pomáhá chránit naše tělo před volnými radikály. Beta karoten působí jako provitamín A a vyskytuje se v mnoha druzích ovoce. Další formou vitamínu A je retinol, který se nachází pouze v potravinách živočišného původu – olej z tresčích jater, máslo, sýr, čedar, vejce nebo mléko.

Vitamín C – také je známý jako kyselina askorbová. Jeho účinky známe všichni. Nejvíce tohoto vitamínu obsahují citrusové plody, kiwi, mango, jeřabiny, papriky, brokolice nebo špenát.

Vitamín E – pomáhá zpomalovat procesy stárnutí. Lze jej získat z rostlinných semínek (slunečnice, mandle, arašídy, lískové ořechy), rostlinných olejů (olivový, řepkový, palmový), avokáda, chřestu či mangoldu.

Resveratrol

Tato látka účinně neutralizuje volné radikály a zvyšuje přirozenou antioxidační schopnost organismu. Nachází se v červeném vínu, kakau, brusinkách, borůvkách a arašídech.

Třísloviny

Inhibují růst mnoha virů, bakterií, kvasinek a plísní. Jsou přítomny v celé rostlinné říši. Způsobují trpkost ovoce.

Jsou to účinné antioxidanty, pomáhají čistit naše tělo od těžkých kovů, chrání proti nádorům a kardiovaskulárním chorobám, urychlují hojení ran a podporují léčbu zánětů.

A co říci závěrem?

Barevná strava plná ovoce a zeleniny udržuje naše tělo zdravé a má zásadní význam pro prevenci mnohých chorob.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button