PrevenceRady a tipyZdraví

Nemůžete spát kvůli úzkosti? Mohou pomoci naše tipy

Přibližně 50 % české populace trpí nějakou poruchou spánku. Dostatek spánku se objevuje snad v každém doporučení ohledně zdravého životního stylu. Odpočinek je důležitý pro regeneraci buněk, které mají větší sílu bránit se nemocem, stárnutí stresu a psychickým potížím. Nespavost se nekompromisně podepisuje na našem fyzickém i duševním zdraví.

Choďte spát ve stejný čas

Kolik spánku potřebujete? Dospělí by měli spát 7 až 8 hodin bez přerušení celou noc. Abyste měli dostatek klidného spánku, můžete si určit konzistentní časy pro chození do postele a vstávání. Zaměřte se na to, aby byl váš spánkový režim dostatečný a pravidelný.

Před spaním dělejte stejné věci

Pomáhá vytvořit si pravidelný, relaxační režim před spaním. Odložením každodenního stresu a starostí může být vaše mysl připravena k odpočinku. Můžete zkusit:

  • Meditace nebo cvičení hlubokého dýchání
  • Koupel se ve vaně
  • Poslech relaxační hudby
  • Čtení

Čeho se vyvarovat před spaním

Pro kvalitnější spánek se vyhněte užívání některých látek v hodinách před spaním. Vyhněte se například jídlům a nápojům s kofeinem, které vás mohou v noci udržet vzhůru; mezi ně patří káva, čaj a čokoláda. Vyvarujte se také kouření nebo žvýkání tabáku, protože obsahuje nikotin, který může narušit spánek. Podobně pití alkoholu narušuje schopnost vašeho těla dosáhnout hlubokého a klidného spánku, takže pití před spaním vynechejte.

Vytvořte si útulný a klidný prostor pro spánek

Ujistěte se, že vaše postel je především prostorem pro odpočinek a relaxaci. Snažte se vytvořit spací kout, pokud nemáte ložnici. Nepracujte v posteli a udržujte ji bez rušivých vlivů, které vás mohou zdržovat. Než vlezete pod přikrývku, počkejte, až se budete cítit unavení a uvolnění.

Nesledujte čas

Pokud jste neusnuli do 15 minut od ulehnutí, vstaňte, jděte do jiné místnosti a udělejte něco relaxačního. Začtěte se na několik minut do knihy, napijte se vody nebo se jen posaďte a zhluboka dýchejte, než se pokusíte znovu usnout. Také se nedívejte na hodiny – a to ani během převalování. Znalost času může zvýšit úzkost a způsobit, že neusnete.

Zdroj obrázků: pixabay.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button