OstatníRady a tipyZdraví

Je studená sprcha zdravá? Ano, zde je 8 důvodů, proč byste ji měli vyzkoušet

Obzvláště v zimním období si mnoho lidí potrpí na horké sprše či koupeli. Málokdo se sprchuje studenou vodou, některé už jen z té představy proběhne mráz po zádech. Studená sprcha může pro některé lidi znít jako trest, ale nával chladu má po ránu hned několik překvapivých zdravotních výhod.

Co je studená sprcha?

Studená sprcha znamená, že snížíte teplotu sprchy, daleko od typického komfortu. Někteří lidé se sprchují studenou vodou od začátku do konce, zatímco jiní si dají tradiční teplou sprchu a na závěr přidají pár sekund studené vody pro osvěžující závěr. Tato praxe není všude akceptována, protože myšlenka na studenou sprchu každého nenadchne, ale mnoho lidí přísahá na energizující a zdraví posilující vlastnosti tohoto sprchování.

Někteří lidé se obávají nevolnosti ze studené sprchy a možnosti onemocnění. Vystavení chladu vám však nezpůsobuje nevolnost, může způsobit nepřiměřený tlak na váš imunitní systém, takže budete zranitelnější vůči patogenům. Jinými slovy, pokud jde o teplotu a dobu trvání, studené sprchy nezvýší vaše šance na onemocnění, protože vaše expozice je zcela pod vaší kontrolou. Většina sprch dokáže poskytnout opravdu ledovou vodu, což je velmi nepříjemné, ale i středně studené nastavení by mělo stačit k omlazení organismu.

Objevte přínosy studené sprchy

Výhody studené sprchy

Imunita a oběh

Špatná cirkulace znamená, že toxiny jsou odstraňovány pomaleji a orgánovým systémům nejsou poskytovány zdroje, které potřebují. Studená sprcha může nejen zvýšit oběh, ale také podpořit eliminaci patogenů a dodání buněk imunitního systému tam, kde je to potřeba.

Zbavte se deprese

Studená sprcha pomáhá zmírnit příznaky deprese. Je to možné proto, že když si člověk dá studenou sprchu, vyšle elektrický impuls z nervových zakončení do mozku, což by mohlo pomoci při navození antidepresivního účinku. Ačkoli tyto druhy sprch samy o sobě nelze považovat za léčbu deprese, výzkumy naznačují, že jejich postupné zkoušení může přinést pozitivní výsledky.

Ztráta váhy

Lidské tělo obsahuje dva druhy tuku – bílý tuk a hnědý tuk. Nárůst bílého tuku je charakteristickým znakem obezity, cukrovky 2. typu a dalších nemocí. Zatímco hnědý tuk je dobrým typem tuku, pomáhá při pasivním spalování tuků a udržování tělesné teploty. Výzkumy ukazují, že při nízkých teplotách přebírají bílé tukové buňky vlastnosti hnědých tukových buněk, čímž je aktivují a podporují hubnutí.

Posílení zotavení

Po intenzivním tréninku si mnoho sportovců dává raději studenou sprchu než horkou, aby se ulevilo namoženým svalům. Studie zjistily, že rychlost regenerace svalů je téměř dvakrát rychlejší, když jsou tělo a svaly ponořeny do studené vody.

Nálada a bdělost

První ranní šok ze studené vody je výborným způsobem, jak nastartovat oběhový systém, který rozproudí příval krve do celého těla. Je to jako dávka přírodního kofeinu ke zlepšení energetické hladiny na začátku vašeho dne.

Péče o pleť a vlasy

Je známo, že horká voda vysušuje pokožku, zatímco studená voda může způsobit sevření a uzavření pórů, což uzamyká vlhkost. Pokud máte přirozeně suchou pokožku, zkuste zakončit sprchování 10-15 sekundami studené vody a sledujte, jak se vaše pleť zlepšuje. Pomáhá také udržovat vlhkost ve vlasech, čímž podporuje zdraví vlasů.

Lymfatický systém

Lymfatický systém je zodpovědný za odstraňování toxinů z těla. Ve studené sprše jsou lymfatické cévy přímo vystaveny studené vodě, což vede k jejich stažení a uvolnění, čímž se z těla vyloučí odpadní látky a podpoří se celkové zdraví.

Testosteron

Když je tělo vystaveno stresoru, jako je extrémní změna teploty, může stimulovat produkci klíčových hormonů, jako je testosteron, aby pomohly vyrovnat metabolismus.

Spánek

Je známo, že studené sprchy uvolňují tělo do přirozeného stavu pohodlí a spánku.

Studená sprcha versus horká sprcha

Jak si dokážete představit, primární rozdíl mezi studenou sprchou a teplou sprchou je teplota, ale účinky na tělo jsou také různé. Horká sprcha je považována za uvolňující a pohodlnější, dokáže snížit stres, bolesti kloubů a svalů, zatímco studené sprchy jsou více energizující a posilující, stimulují produkci hormonů a cirkulaci v těle.

Buďte opatrní

Zatímco výhody studených sprch jsou přitažlivé, existují určité věci, které byste měli zvážit. Studené sprchy nejsou zdravým lékem na zdravotní problémy, ale alternativní léčebnou možností, která vám pomůže. Pokud jste se nedávno zotavili z nemoci nebo máte slabou imunitu, se studenou sprchou raději ještě několik dní vyčkejte. Vždy je nejlepší začít pomalu tím, že snížíte teplotu vody na konci sprchování, abyste se cítili pohodlně. Postupně můžete prodlužovat čas a využívat výhody této sprchy.

Zdroj obrázků: Pixabay.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button