Rady a tipy

Cestujete? Máme pro vás několik zajímavých rad

Alespoň jednou ročně se na dovolenou vydává většina obyvatel České republiky. A pokud se někoho zeptáte, zda miluje cestování, skoro nikdo neřekne ne. Zajímavé je však poslouchat, jak jejich cestování vypadá. Možná někomu vyhovují hotelové rezorty s luxusními pokoji a bazénem. I když se takový cestovatel vydá klidně až do Afriky, z místní kultury nepozná skoro nic. Dnes máme pro vás pár tipů, jak na dobrodružné cestování, které vás obohatí.

Kolik potřebuji?

Jistě víte, že ceny luxusních apartmánů a letů 1. třídou dosahují vyšších úrovní, na které někteří z nás nemohou ani pomyslet. Ovšem k cestování nejsou potřeba horentní sumy. Pokud se chcete vydat na cestu, je potřeba si našetřit nějaký obnos peněz. Ušetřit ale můžete i při letu, pokud zvolíte nízkonákladovou společnost, a levném ubytování. Tyto dvě položky berte jenom jako způsob, jak se na místo dostat a místo, kde přespat. Uvidíte, že i s nejlevnější variantou nebudete strádat.

Naučte se něco o místní kultuře

Jakmile cestujete do zahraničí, především do východních asijských zemí, je dobré si zjistit pár kulturních pravidel, které mezi místními panují. Naučte se jejich pozdrav, nebo způsob oblékání (na tento bod by si měli dát pozor především ženy a ti, kteří hodlají navštívit jednu z místních svatyň či chrámů). Je skvělé umět pár základních frází jako je například „děkuji“, „omlouvám se“, „prosím“, „ano/ne“; tedy to, co užijete v každodenním životě.

Snažte se navštívit každé místo

Udělejte si plán a zjistěte si předem místa, které jsou zajímavé a stojí za vaši návštěvu. Nemusí to nutně být jen památky, ale také parky, zábavná centra nebo panenská krajina.

Ochutnávejte místní speciality

Váš hotel bude nejspíš nabízet tradiční pokrmy, které jistě každý zná. Budete-li se stravovat pouze takto, kultura vám bude utíkat mezi prsty. I způsob stravování a místní pokrmy jsou jednou z věcí, se kterými by se měl každý správný dobrodruh seznámit. Zkuste se spřátelit s místními obyvateli, nechte si doporučit restauraci oblíbenou domorodci, nebo navštivte trhy.

Neodmítejte pozvání

Pokud vás pozve na oběd, večeři, či oslavu místní, vždy říkejte ano. Nejenže poznáte domácí kuchyni tamějšího státu, ale seznámíte se i s kulturními zvyky stravování a způsobu života. Na pozvání si dejte pozor však ve státech, které nejsou bezpečné, nebo od lidí, kteří vypadají podezřele. Vždy se snažte přijít alespoň ve dvou lidech.

Balte úsporně

Na cesty bez zavazadla se nevydává nikdo. Zkuste si však zabalit jen minimum oblečení. Jestli máte naplánovanou delší cestu, místo hory oblečení si přibalte malé balení pracího prášku a oblečení na pokoji vyperte (klidně i v ruce). Balte jenom nezbytnosti a myslete na to, že si ze zahraničí nejspíš přivezete pár suvenýrů a možná i nových módních kousků. Proto vyjíždějte na cesty s poloprázdným kufrem.

Udržujte si vzpomínky

Bez fotoaparátu a kamery se na cesty nevydává snad nikdo. Kromě chytrých telefonů se zabudovaným fotoaparátem mívá cestovatel i kvalitní fotoaparát či kameru. Vzpomínky však nemusíte zaznamenávat pouze do fotek a videí. Druhým způsobem, jak si uchovat všechny vaše vzpomínky, jsou deníky a suvenýry. Nemusíte mít spisovatelského ducha, abyste mohli psát deník. Stačí si jen v bodech zaznamenat, co jste ten den zažili, co vás překvapilo nebo ohromilo a přidat vtipné, ale i nevydařené zážitky. Do deníku si založte ústřižky, vstupenky a jízdenky. Uvidíte, že po několika letech si na cestování zavzpomínáte nejen díky digitálním souborům, ale také vašim výpiskům.

Cestování jako takové je to, co vás může vždycky jenom obohatit. Nebojte se proto vydat do neznáma a zažít dobrodružství, na které budete rádi vzpomínat.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button