KrásaOstatníRady a tipy

Co je to mléčná koupel a jaké má přínosy pro tělo?

Když je řeč o mléčné koupeli, snad každý si vybaví Kleopatru, která se denně koupala v oslím mléce, aby si zachovala svou krásu. Nejde ale jen o dávnou techniku, která už se přestala praktikovat. Rychle vpřed do dneška, vědci a odborníci na krásu z celého světa mléčnou koupel chválí, a to z dobrého důvodu. Mléčná koupel může pomoci exfoliovat, hydratovat a revitalizovat pokožku a zároveň poskytnout uklidňující a relaxační zážitek.

Co je to mléčná koupel?

Mléčná koupel je prastará praxe, která se skládá z koupele s mlékem a mnoha dalšími přírodními ingrediencemi, jako jsou okvětní lístky. Podle různých studií je Kleopatra, vládkyně starověkého Egypta, údajně první, kdo použil tuto techniku ke zlepšení pleti. Praxe koupání v mléce je také připisována středověké britské královské rodině. V současné době se ukázalo, že kyselina mléčná přítomná v mléce je jemným exfoliantem, uvolňuje odumřelou pokožku, zatímco mléčný tuk poskytuje vlhkost, kterou vaše pokožka potřebuje, aby vypadala a cítila se zdravě.

Zdravotní přínosy mléčné koupele

Většina výhod mléčné koupele souvisí s pokožkou, ale mohou také pomoci s povznesením vaší nálady.

  • Exfoliace: Jedná se o proces odstranění starých nebo odumřelých kožních buněk. Zatímco exfoliace obvykle znamená použití abrazivního peelingu, kartáče nebo chemické ošetření, podle výzkumu kyselina mléčná jemně rozbije vazby mezi kožními buňkami a umožňuje exfoliaci bez drsných metod. To je zvláště výhodné pro osoby s citlivou pokožkou.
  • Zklidnění podrážděné pokožky: Lidé s ekzémem, lupénkou, vyrážkami nebo jiným podrážděním pokožky často nacházejí úlevu od svých nepříjemných stavů pomocí mléčné koupele. Mléko může snížit podráždění a zánět, který je běžně způsoben těmito onemocněními.
  • Hydratace pleti: Mléčný tuk působí jako přírodní zvlhčovač pleti. Zejména v suchém nebo chladném podnebí mohou pravidelné mléčné koupele pomoci zabránit vysychání pokožky, což snižuje riziko dalších kožních onemocnění nebo problémů.
  • Lepší vzhled: Exfoliace odumřelých kožních buněk může stimulovat tvorbu nových buněk, což může vést k mladistvějšímu vzhledu pleti. Vaše pokožka se navíc bude cítit jemnější i po mléčné koupeli.
  • Relaxace a redukce stresu: Pokud se používají s uklidňujícími bylinami a oleji, mohou teplé mléčné koupele uvolnit svaly těla a čas strávený ve vaně umožňuje duševní pohodu, relaxaci a uvolnění od stresu.

Poznejte výhody mléčné koupele

Druhy mléka, které můžete použít

Můžete použít jakýkoli druh mléka, který chcete.

  • Kravské mléko je nejpoužívanějším mlékem, protože je levné a také dostupné na většině míst.
  • Kozí mléko je také ceněno pro své vlastnosti obohacující pokožku, takže ho také můžete použít ke koupeli.
  • Sójové mléko je skvělé pro lidi, kteří se obávají alergií nebo intolerance laktózy. Pokud jste vegan, pak můžete použít také mandlové, kešu nebo dokonce kokosové mléko.

Poznámka: Zatímco veganské mléko, jako je kokosové nebo mandlové, může mít určité hydratační výhody, kyselina mléčná potřebná k odlupování pokožky není v nemléčném mléce přítomna.

Jak připravit mléčnou lázeň?

Zatímco se koupele některých královských rodin skládaly pouze z mléka, pro většinu lidí by to bylo finančně velmi velkým výdajem. Abyste mohli čerpat výhod mléka, nemusíte s ním naplnit celou vanu, ale stačí ho jen malé množství.

Krok 1: Začněte napouštět vanu teplou vodou a zatímco voda teče, vmíchejte do ní dva šálky mléka s vysokým obsahem tuku a laktózy, jako je plnotučné nebo kozí mléko. Pokud je vana mimořádně velká, použijte šálek navíc.

Krok 2: Míchejte mléko, dokud nebude rovnoměrně promícháno.

Krok 3: Přidáním několika kapek esenciálního oleje a/nebo několika snítek léčivých bylin, jako je levandule nebo šípky, můžete umocnit aromatický zážitek z mléčné koupele. Můžete přidat i med. Existuje mnoho základů koupelových mlék, které jsou často předem smíchány s bylinkami a oleji, takže je můžete použít.

Krok 4: Koupel těla na 15 až 20 minut jednou týdně obvykle stačí, abyste mohli sledovat výhody pro vaši pokožku.

Krok 5: Jakmile skončíte s koupáním, opláchněte se ve sprše, abyste smyli mléko a případnou exfoliovanou pokožku.

Krok 6: Abyste maximalizovali hydratační účinky, použijte po opláchnutí a vysušení pleťovou vodu.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button