JídloPrevenceRady a tipyZdraví

4 stravovací návyky, které oslabují zdraví vašeho imunitního systému

Udržování silného imunitního systému je jednou z nejdůležitějších a nejúčinnějších věcí, které můžete udělat, abyste zůstali aktivní a energičtí. Posílení imunity je ale oboustranná mince: Jde o výběr potravin, které pomáhají podporovat imunitní funkce, a omezení potravin a chování, které mohou imunitu oslabit.

Alkohol

Ukázalo se, že sklenka vína tu a tam má určité zdravotní přínosy. Nadměrná konzumace alkoholu, byť krátkodobá, však může změnit váš imunitní systém.

Existuje vztah mezi nadměrným příjmem alkoholu a oslabenou imunitní reakcí. Tento účinek zahrnuje zvýšenou náchylnost k zápalu plic a větší pravděpodobnost rozvoje syndromu akutního respiračního stresu (ARDS) – faktorů, které by mohly potenciálně ovlivnit výsledky COVID-19.

Další pozorované výsledky zahrnují zvýšené riziko sepse (infekce v krvi), vyšší výskyt pooperačních komplikací, špatné hojení ran a pomalejší a méně úplné zotavení z infekcí.

Sůl

Přebytek sodíku můžete spojovat s problémy, jako je zadržování tekutin a vysoký krevní tlak. Příliš mnoho soli ve stravě může vést k abnormálním změnám imunitních reakcí, které by mohly způsobit zánět.

Také příliš mnoho soli může změnit způsob fungování imunitních buněk.

Když ledviny vylučují nadbytek sodíku, dochází k dominovému efektu, který snižuje schopnost těla bojovat s bakteriálními infekcemi. Zatímco tělo má mnoho kompenzačních mechanismů, které mohou nemoci zabránit, dlouhodobá dieta s vysokým obsahem soli se nedoporučuje.

Cukr

Omezení přidaného cukru je chytrý nápad z mnoha důvodů, včetně dobrého duševního zdraví. Může být také prospěšný pro podporu imunity.

To neznamená, že musíte cukr úplně vypustit, ale vyhnout se neustálému přebytku nebo krátkodobému nadměrnému požitku je dobrým cílem.

Kofein

Káva a čaj jsou zdraví prospěšné díky vysokému obsahu antioxidantů, které mohou pomoci snížit zánět. Příliš mnoho kofeinu však může narušovat spánek a tento výsledek může zvýšit zánět a ohrozit imunitu.

Chcete-li co nejlépe podpořit imunitní funkci, nahraďte kofeinové nápoje, které neobsahují živiny nebo jsou vyrobeny s cukrem nebo umělými sladidly – jako je soda a energetické nápoje, a omezte kofeinovou kávu a čaje pouze na pár šálků denně.

Zdroj obrázků: pixabay.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button