OstatníPrevence

Víte, proč je pro vaše zdraví kvalitní spánek velmi důležitý?

Kvalitní a klidný spánek je pro vaše zdraví naprosto neodmyslitelný. Mnoho lidí však kvalitu a délku spánku podceňuje a místo toho zůstává dlouho vzhůru. V dnešním článku se zaměříme na to, proč je pro vás spánek důležitý, jaké jsou zásady pro kvalitní spánek a co může způsobovat dlouhodobá nespavost.

Potřeba spánku

Spánek je naší nepostradatelnou součástí, potřebou, bez které by žádný organismus nemohl fungovat. A co se děje během spánku s organismem? Dochází k regeneraci celého těla a naprostému odpočinku. Jen si vzpomeňte na chvíle, kdy se špatně, nedostatečně nebo naopak příliš vyspíte. Nemůžete se soustředit, může vás bolet hlava a váš den je unavený. Kvalitní spánek je důležitý pro zdraví celého těla, pro vaši výkonnost a celkovou zdravotní pohodu.

Spánkové fáze

Během spaní vaše tělo prochází různými změnami a probíhají dvě fáze NREM a REM, které se cyklicky střídají. NREM fáze spánku je důležitá pro fyzickou regeneraci, při ní jsou vytvořeny ideální podmínky pro syntézu proteinů. Regenerují se svaly a probíhají další fyziologické procesy. Během REM fáze se vaše tělo naplňuje energií, regenerují se psychické procesy. Celé vaše tělo se oddává znovuobnovení a nabíjí se silou. Během spánku se tyto fáze pravidelně střídají. Nutné však je, abyste spali minimálně 4-5 hodiny, jelikož by se toto střídání mělo opakovat alespoň 4x.

Jak prožít kvalitní spánek?

Pravdou je, že potřeba spánku je u každého jiná, každopádně by se měla pohybovat mezi 7-8 hodinami. Vaše ložnice by měla být spaní naprosto přizpůsobena. Neměla by v ní být žádná elektronika, ani počítač, televize či mobilní telefon. Měla by být světelně izolována, aby vás přes noc nerušily světla. Během spánku se totiž tvoří spánkový hormon melatonin, pokud vás ruší světlo, melatonin se přestane tvořit. Melatonin je významný antioxidant, který chrání tělo před stresem. V ložnici by nemělo být ani příliš rušivých elementů a květin. Dopřejte si také uklidňující barvy zdí, jako je světle modrá, bílá či světle růžová. Před spaním si dopřejte meduňkový čaj a řešením může být také zapálení aromalampy s levandulovou esencí. Důležitá je i správně nasměrovaná postel, neměli byste spát u dveří, ale nohami směrem k východu z místnosti. Budete se cítit bezpečněji. Svou roli hraje také kvalita matrace.

Pokud máte doma už kvalitní matraci je potřeba se také o ni dobře starat. Je několik věcí, které bychom měli dodržovat. Od vysávaní matrace min. jednou týdně až přes přestýlání. Pokud chcete matraci opravdu ochránit doporučujeme koupit tento chránič na matraci, díky kterému si matraci neponíčíte.

Dlouhodobá nespavost

Nespavost se stává civilizační chorobou, která vzniká především z důvodu silného a dlouhodobého stresu. Pokud budete mít dlouhodobě problémy se spánkem, poraďte se svým lékařem. Dlouhodobá nespavost přispívá k rychlejšímu opotřebovávání organismu, nervozitě, podrážděnosti, náladovosti a celkové únavě, která ničí vaše tělo.

Rady na závěr

Dobrým tipem může být také daná pravidelnost. Pokud si řeknete, že budete chodit spát každý den ve stejnou hodinu a budete tuto skutečnost dodržovat, uvidíte sami, že vás nespavost nepotká. Před spaním se příliš nepřejídejte. Plný žaludek vám ke kvalitnímu spánku nepřispěje. Vyhýbejte se přes den konzumaci kofeinu. Vhodný pro vás může být také určitý rituál před spaním. Vždy před spaním si přečtěte jednu kapitolu ze své knihy, poslouchejte povídky na CD či si zapalte aromalampu, aby se vaše tělo postupně připravilo na spánek.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button