Rady a tipyVitamínyZdraví

Co se zbytky dýně? Dají se využít různými způsoby

Také se řídíte tím, že nechcete plýtvat potravinami? V případě, že jste vydlabali dýni a nestačili ji zpracovat, přinášíme další tipy. Jak zpracovat dužinu?

Dýňové hranolky

Vysušte tenké proužky nakrájené dýně do křupava a posypte skořicí, lehce i kajenským pepřem a muškátovým oříškem. Je to pochoutka.

Dýňové máslo

Dužinu spaříme, přecedíme a přidáme trochu hnědého cukru a skořice. Skvěle se hodí na toasty nebo muffiny.

Nádoba na květiny

Přidejte trochu půdy a po Halloweenu zasaďte do dýně nějaké podzimní květiny. Nevydrží příliš dlouho, ale dodají pěkný podzimní design verandy.

Do vydlabané dýně umístěte třeba i sklenici vody a do ní naaranžujte několik řezaných květin. Stejně jako květináč z dýně, není moc dlouho trvanlivá, ale pro těch pár okamžiků…

Ptačí krmítko

Rozkrojte vydlabanou dýni na polovinu a přidejte slunečnicová semínka. Dejte na okenní parapet nebo ven před dům. Ptáčci vám za to poděkují.

Pečená dýňová semínka

Kdo by nemiloval pražená semínka s trochou soli? A nemusíte si je připravovat jen tímto tradičním způsobem. Slaná verze se dá ozvláštnit kmínem a koriandrem.

Nezapomeňte semínka před vložením do trouby, lehce zakápnout olivovým olejem, aby se nespekla a nebyla příliš vysušená. Pečte je cca na 180 °C asi 10 minut.

A pro milovníky sladké verze obalte semínka v moučkovém cukru a přidejte pár kapek vanilkového extraktu.

dýňová semínka

Z dýně lze vytvořit klidně i psí sušenky, je velmi výživná – ideální pro štěňata. Nápadů je nespočet, stačí zapojit vlastní fantazii.

A dýně může mimo jiné sloužit také jako doplňující krmivo pro domácí chov zvířat. Poskytuje řadu živin – vitamíny A a C, vlákninu a protizánětlivá semena.

Zdroj náhledových obrázků: Pixabay.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button