JídloZdraví

Himalájská sůl vs mořská sůl: Proč jsou tak prospěšné a čím se liší?

Himalájská i mořská sůl se v kuchyních vyskytují stále častěji, protože jsou mnohem zdravější než běžná kuchyňská sůl z obchodů. Ne každý ale ví, co se za jejich přínosy skrývá a jak se mezi sebou liší. Pokud se mezi nimi rozhodujete, představíme si je blíže, abyste znali mezi nimi rozdíl a mohli se pro jednu nebo obě varianty rozhodnout. Ačkoli himalájská sůl a mořská sůl sdílejí určité vlastnosti, existují mezi nimi určité výrazné rozdíly.

Zdroj

Himalájská sůl se nachází v oblasti Paňdžáb v Pákistánu. Téměř 1000 let se tato barevná forma kamenné soli těžila a používala z této oblasti, i když její použití může sahat mnohem déle.

Mořská sůl se netěží z minerálních ložisek, jako je himálajská sůl nebo stolní sůl, ale získává se přímo z mořské vody.

Barva

Himalájská sůl má růžovou barvu díky barvě kamenné rudy, která je ovlivněna především bohatou koncentrací železa. To je důvod, proč je často označována jako himálajská růžová sůl.

Od zelené a červené až po matně šedou nebo smolně černou, mořská sůl může mít mnoho různých odstínů. Protože ji lze extrahovat z mořské vody po celém světě, různé minerální složení a řasy mohou změnit její barvu a chuť.

Mořská sůl

Chemické složení

Chemické složení himalájské soli se stále skládá hlavně z chloridu sodného, takže je z chemického hlediska docela podobná kuchyňské soli a mořské soli.

Obě soli jsou přírodní soli a mohou obsahovat minerální nečistoty, jako je vysoká hladina olova a mědi, v důsledku znečištění životního prostředí.

Příchuť

Co se týče slanosti, mezi himalájskou a mořskou solí není velký rozdíl. Větší, zrnitější druhy soli mají slanější chuť.

Obě soli mají díky obsahu minerálních látek čistší chuť než kuchyňská sůl. Přírodní soli mají tendenci otupovat ostrost kuchyňské soli v pokrmech.

Textura

Mořská sůl, která se získává z mořské vody, má přirozenou vlhkost a jemnější texturu ve srovnání s himalájskou solí. Při použití v potravinách se rozpouští snadněji než himalájská sůl. Struktura himalájské a mořské soli bývá hrubší než u jiných druhů soli, což z nich dělá oblíbený závěrečný dotek nebo zálivku na některých pokrmech. Obě fungují dobře jako dokončovací soli.

Díky své zrnité textuře se používají ve slaném nálevu a marinádách.

Himalájská sůl se svou typickou barvou

Co je pro vás lepší?

Pojďme se podívat na zdravotní přínosy himalájské soli vs. mořské soli:

Zpracování: Než bude možné himalájskou sůl bezpečně přidat do vašeho jídla, musí být zpracována a vyčištěna a poté může být použita stejným způsobem jako běžná sůl. I když si zachovává svou růžovou barvu, výrobní proces ponechává této soli několik dalších výhod oproti kuchyňské soli. Mezitím mořská sůl je sůl produkovaná odpařováním mořské vody v důsledku slunečního tepla. Při její výrobě se spotřebuje méně času na zpracování.

Minerály: Himalájská sůl obsahuje oxid železitý a další stopové minerály. Mořská sůl má také určité množství stopových minerálů, jako je draslík , železo a zinek.

Sulfáty: Někteří lidé tvrdí, že tmavší druhy mořské soli mají více síranů, což může být pro tělo prospěšné.

Solné lampy: Himalájské solné koupele a solné lampy mohou pomoci zdraví mnoha způsoby – od detoxikace těla až po ochranu dýchacího systému.

Zdroj obrázků. Pixabay.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button