Rady a tipyZdraví

Chcete se zbavit stresu? Spalte listy z této rostliny!

Dnes se seznámíme s listy jednoho důležitého stromu, je jím vavřín ušlechtilý, který do naší kuchyně přináší nové chutě. Do našich pokrmů, především do omáček a polévek, přidáváme bobkový list naprosto běžně. Znáte však jeho zdraví prospěšné účinky?

Bobkový list a léčitelství

Bobkový list, který je listem vavřínu ušlechtilého, pochází pravděpodobně z Malé Asie a dodnes je hojně pěstován ve Středomoří. Jeho vůně a chuť je silně aromatická, a právě proto se používá nejen jako koření, ale také v léčitelství.

bobkový list

Tradičně se používal odvar z bobkového listu, který podporoval trávení či ve formě obkladů na bolavé svaly. Přimíchat si můžete i olej s bobkovým listem do koupele. Na bolestivé klouby platí rozdrcené listy spolu s olivovým olejem, tato směs se následně aplikuje na bolavé místo.

Zlepšuje paměť a trávení

Bobkový list působí lehce sedativně, úžasně však podporuje trávení a má i protizánětlivý účinek. Účinně snižuje krevní cukr a je vhodný jako doplněk léčby diabetiků. Možná to bude znít překvapivě, ale odvar z bobkového listu zbystřuje paměť, prohlubuje myšlení a soustředění a nastoluje klidný spánek. To vše získáte z několika nenápadných lístků, které jste až doposud považovaly jen za koření. Používá se rovněž k vyčištění těla.

bobkový list

Všeléčivé listy

Tyto zelené nevýrazné listy mají také úžasnou schopnost rozpouštět. Rozpouští kamínky a pomáhá při všech nemocech močového měchýře. Použít ho můžete i při trombóze jater a rozpouští i zatvrdliny sleziny. Rozhání též otoky a pomáhá při bolestech kostí, bolesti v kříži a při bolestech sedacího nervu. Vavřínové esence a masti se používají k vnějšímu léčení revmatismu. Různé výluhy z listů odpuzují hmyz a po vložení do skříně vás zbaví molů. Bobkový list obsahuje silice, glykosidy, alkaloidy, hořčiny, třísloviny a další látky.

Obklad na klouby z bobkového listu

Bobkový list můžete používat i jako obklad na vaše bolavé klouby. Stačí, když si bobkový list, který rozdrtíte, smícháte s olivovým olejem a přikládáte na postižené místo. Převažte místo i tkaninou, aby byl účinek silnější a bolavá část byla v teple.

Olej z bobkového listu na bolavá místa

Při revmatických bolestech je bobkový list neocenitelný. Bolavá místa si můžete mazat podomácku vyrobeným olejem. Recept na něj je celkem snadný. Postačí, když 50 g bobkového listu zalijete nejméně 70% lihem a necháte alespoň 24 hodin louhovat. Poté přidáváte ½ litru olivového oleje a ve vodní lázni 5-6 hodin zahříváte, olej se přitom nesmí vařit. Nyní již stačí vzniklou tekutinu přefiltrovat přes jemné plátno a je hotovo. Olej můžete vmasírovat na bolavá místa či ho použít místo obkladů na klouby z rozdrcených listů.

Zbavte se napětí a stresu

Pokud jste vystresování z práce a trápí vás časté napětí, listy vavřínu vám mohou pomoci. Uvolní každodenní stres a zbaví vás úzkosti. Ruský vědec Gennady Malakhov objevil, že aromatické listy vavřínu mají úžasné a velmi příznivé účinky při snižování stresu a úzkosti.

bobkový list

Jediné, co musíte udělat je vzít jeden suchý bobkový list, vložit jej do nehořlavé nádoby a v něm bobkový list zapálit. Poté opusťte místnost alespoň na deset minut. Až se vrátíte zpět, místnost bude celá provoněná aromatickou bylinou a vnese do místnosti novou atmosféru.

Při spalování totiž bobkový list uvolňuje specifické látky, které nám pomáhají uvolnit se. Stačí jen pak v místnosti sedět, dýchat a hluboce relaxovat.

Zaskočte si do vaší kuchyně a zkontrolujte, zdali máte ještě sáček bobkového listu, který se vám bude hodit, jak při bolestech kloubů, ale i na trávení a při nadbytečném stresu. Malé lístku vavřínu u vás doma zastíní mnohé léky.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button