JídloOstatníRady a tipy

10 potravin, které dokážou pomoci ke zlepšení vaší nálady

Všichni máme občas dny, kdy se nás chopí špatná nálada a kdy se náš mozek rozhodne, že z toho není cesty ven. Takový stav ovlivňuje naši produktivitu v práci nebo vytváří nepříjemnou situaci i pro členy naší rodiny. Za takovou náladou nemusí stát jen vnější vlivy, ale může k ní přispívat i vás jídelníček. Potraviny, které denně jíme, jsou jedním z hlavních faktorů. Naučte se kontrolovat věci, které denně jíte nebo pijete. Následující test odpoví na pochybnosti, se kterými může každý z nás žít již několik dní, měsíců nebo možná let.

Jak může jídlo ovlivnit mou náladu?

Je opravdu důležité prozkoumat vztah mezi tím, co jíte, a tím, jak se cítíte. Zde je sebehodnocení, které byste měli nejprve provést.

 1. Jíte pravidelně? Ano/Ne
 2. Udržujete se hydratovaní? Ano/Ne
 3. Jíte dostatek bílkovin? Ano/Ne
 4. Máte příliš mnoho kofeinu? Ano/Ne
 5. Zařazujete do svého jídelníčku ovoce a zeleninu? Ano/Ne

Pokud je odpověď (1.) Ne: To znamená, že vaše hladina cukru v krvi klesá, a proto se cítíte unavení, podráždění a depresivní. V tomto případě se vaše tělo drží vysoce kalorických jídel, což vždy zhoršuje stav. Pro udržení hladiny cukru byste měli jíst pravidelně. Je lepší vybírat potraviny, které uvolňují energii pomalu, jako je oves a celozrnné výrobky, potraviny bohaté na bílkoviny, ořechy a semena.

Pokud je odpověď (2.) Ne: Pokud nepijete dostatek vody, nebudete schopni jasně myslet a vaše úroveň koncentrace klesne. Navíc můžete trpět i zácpou. Měli byste pravidelně pít vodu a během dne zařadit do rozvrhu i nějaké zdravé nápoje, jako je zelený čaj nebo podmáslí.

Pokud je odpověď (3.) Ne: Bílkoviny obsahují aminokyseliny, které ve skutečnosti tvoří chemikálie, které váš mozek potřebuje k regulaci vašich myšlenek a nálad. Vždy je tedy lepší zahrnout do každého jídla kvalitní zdroje bílkovin. Mohou to být třeba vejce, kuřecí maso, luštěniny, ořechy a semínka.

Pokud je odpověď (4.) Ne: Příliš mnoho kofeinu může způsobit depresi a úzkost nebo narušit váš spánek. Vždy byste měli říkat ne výrobkům, které obsahují kofein, nebo je přinejmenším omezit. Je to především čaj, káva, energetické nápoje a koly.

Pokud je odpověď (5.) Ne: Zelenina a ovoce obsahují vitamíny a minerály, které vás udržují ve fyzickém i duševním zdraví. Je důležité zařadit 2 až 3 porce ovoce a zeleniny do svého každodenního jídelníčku, nejen pro dobrou náladu, ale také pro zdravý život bez nemocí.

Toto hodnocení vás dostane o krok blíže k řešení. Pracujte na svých stravovacích návycích, abyste byli šťastnější a zdravější.

Potraviny pro lepší náladu.

Potraviny pro lepší náladu

Pro okamžité uspokojení je zde 10 potravin, o kterých je známo, že pomáhají zlepšit špatnou náladu:

 • Tmavá čokoláda: Čokoláda jsou obecně nabitá chemikáliemi, které zlepšují náladu, zejména serotoninem.
 • Jogurt: Kromě toho, že je dobrým zdrojem bílkovin, vápníku a vitamínu B12, obsahuje jogurt také spoustu užitečných bakterií, které udržují náš imunitní systém nedotčený a pomáhají naší schopnosti bojovat proti stresu.
 • Sladké brambory: Batáty pomáhají snižovat hladinu stresu, protože uspokojují tělesnou touhu po sacharidech a sladkostech.
 • Ořechy: Až se budete příště cítit na dně, pomozte si křupavými oříšky.
 • Voda: Nedostatek vody vede k dehydrataci a i malá dehydratace může způsobit stres.
 • Ryby: Ryby jsou bohatým zdrojem Omega-3 mastných kyselin, bílkovin a co je důležité, vitamínu B 12, který je důležitou složkou pro produkci serotoninu – známého také jako hormon štěstí.
 • Chřest: Chřest je bohatý na kyselinu listovou a obsahuje také hořčík – obě tyto složky jsou oblíbené pro své vlastnosti zlepšující náladu.
 • Pomeranče: Pomeranče jsou bohatým zdrojem vitamínu C. Jeden pomeranč ho obsahuje až 1000 mg. Obsahuje také antioxidanty, které zabraňují tvorbě volných radikálů, které způsobují poškození buněk.
 • Zelená zelenina: Poskytuje úlevu od stresu, pomáhá zlepšit náladu a pomůže vám lépe zvládat deprese, paniku, úzkost a další emoční poruchy. Dostatečná konzumace vám dodá draslík, který výrazně pomáhá uklidnit nervy při stresu.
 • Sušené meruňky: Meruňky jsou bohatým zdrojem přírodních cukrů, a proto jsou další dokonalou možností, jak překonat chuť na sladké. Hrst sušených meruněk vás určitě udělá šťastnými a zdravými.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button