Rady a tipy

Recept na kvalitní spánek každou noc

Kvalitně se vyspat je to nejlepší, co můžete pro své zdraví udělat. Zatímco spíte, vaše tělo se opravuje a obnovuje. Dobrý večerní spánek zajišťuje, že bude mozek stále správně fungovat, díky čemuž budete moci lépe řešit problémy, lépe se rozhodovat, zůstat více emocionálně stabilní, posílit kreativitu a budete lépe schopní vyrovnat se se změnami.

Pokud nedostane dostatek odpočinku, negativně tím ovlivníte vaše zdraví mnoha různými způsoby.

Například váš imunitní systém potřebuje spánek, aby zůstal silný a naplno fungoval. Pokud ochabne kvůli nedostatku spánku, vystavíte se zvýšenému riziku onemocnění. Také se zvýší riziko vzniku cukrovky, protože spánek ovlivňuje tělesnou reakci na inzulin, hormon sloužící k regulaci hladiny krevního cukru. Dlouhotrvající spánkový deficit je spojen i s mnohem vážnějšími problémy, včetně mrtvice, onemocnění srdce a ledvin a vysokého tlaku.

Co se však stane, pokud prostě nemůžete usnout nebo zůstat spící? Pro mnoho lidí není jednoduché se v noci řádně vyspat. 15-20 % lidí trpí krátkodobou insomnickou poruchou, což znamená, že nemohou spát po dobu kratší než tři měsíce, a 10 % trpí chronickou insomnií, vyznačující se nespavostí třikrát za týden nebo častěji po dobu nejméně tří měsíců.

Pokud jste jedním z milionu lidí, který má problémy se spánkem, vyhněte se rychlému řešení, jako jsou prášky na spaní, jež často doprovází celá řada nechtěných vedlejších účinků a mohou být také velice návykové. Místo toho raději vyzkoušejte některý z tipů níže, které nejsou tak frustrující a konečně si řádně odpočiňte.

  1. Řízená meditace: léčivý vodopád

Poslouchání nahrávky řízené meditace je skvělý způsob, jak uklidnit tělo a mysl pro klidný noční spánek. Nahrávka odvede vaši mysl od obav a nepěkných myšlenek z prožitého dne. Evokujete takto relaxační odezvu, což je hluboký fyziologický posun v těle, který je v podstatě opak stresové odezvy. Tento posun je známý tím, že uvolňuje od bolesti, depresí, vysokého tlaku atd.

  1. Levandulový esenciální olej

Levandule byla využívána po stovky let na léčení insomnie a jiných spánkových poruch. Výzkum ukázal, že aplikování aromaterapie s levandulovým esenciálním olejem může pomoci zpomalit aktivitu nervového systému, vylepšit kvalitu spánku a podpořit odpočinek. Levandule snižuje tep a krevní tlak, čímž vás přivede do klidnějšího stavu.

Zkuste večer postříkat váš polštář doma vyrobeným sprejem z levandulového oleje, nebo nakapejte pár kapek na kapesník, který posléze umístěte pod polštář. Je dokázané, že lidé čichající levandulovou vůni před spaním mají hlubší spánek a cítí se více energičtí další den.

  1. Maska na spaní

Temná místnost je velice důležitá pro kvalitní spánek. Může však být náročné zablokovat každý paprsek světla, a i malá červená nebo žlutá světýlka na vašich zařízeních mohou narušovat váš spánek. Masky na spaní nejsou nijak drahé, a navíc vám výrazně pomohou s uzavřením očí – zejména pokud je maska pohodlná.

  1. Ponožky

Možná to bude znít příliš jednoduše, ale i obyčejné ponožky mohou výrazně zlepšit váš spánek. Studené nohy bývají často důvodem, proč lidé nemohou po dlouhou dobu usnout. Ponožky jsou příjemné a teplé řešení na tento problém. Když jsou vaše nohy studené, zužují krevní cévy a zapříčiňují menší cirkulaci krve. Než tedy půjdete spát, můžete si nohy nejprve strčit do teplé vody a až budou zahřáté, navléct ponožky. Tím dáte i tělu znamení, že je čas na spánek.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button