Návod

Recept na kvalitní spánek každou noc

Profilový obrázek
Napsáno od Anita Opitzová

Kvalitně se vyspat je to nejlepší, co můžete pro své zdraví udělat. Zatímco spíte, vaše tělo se opravuje a obnovuje. Dobrý večerní spánek zajišťuje, že bude mozek stále správně fungovat, díky čemuž budete moci lépe řešit problémy, lépe se rozhodovat, zůstat více emocionálně stabilní, posílit kreativitu a budete lépe schopní vyrovnat se se změnami.

Pokud nedostane dostatek odpočinku, negativně tím ovlivníte vaše zdraví mnoha různými způsoby. Například váš imunitní systém potřebuje spánek, aby zůstal silný a naplno fungoval. Pokud ochabne kvůli nedostatku spánku, vystavíte se zvýšenému riziku onemocnění. Také se zvýší riziko vzniku cukrovky, protože spánek ovlivňuje tělesnou reakci na inzulin, hormon sloužící k regulaci hladiny krevního cukru. Dlouhotrvající spánkový deficit je spojen i s mnohem vážnějšími problémy, včetně mrtvice, onemocnění srdce a ledvin a vysokého tlaku.

Co se však stane, pokud prostě nemůžete usnout nebo zůstat spící? Pro mnoho lidí není jednoduché se v noci řádně vyspat. 15-20 % lidí trpí krátkodobou insomnickou poruchou, což znamená, že nemohou spát po dobu kratší než tři měsíce, a 10 % trpí chronickou insomnií, vyznačující se nespavostí třikrát za týden nebo častěji po dobu nejméně tří měsíců.

Pokud jste jedním z milionu lidí, který má problémy se spánkem, vyhněte se rychlému řešení, jako jsou prášky na spaní, jež často doprovází celá řada nechtěných vedlejších účinků a mohou být také velice návykové. Místo toho raději vyzkoušejte některý z tipů níže, které nejsou tak frustrující a konečně si řádně odpočiňte.

  1. Řízená meditace: léčivý vodopád

Poslouchání nahrávky řízené meditace je skvělý způsob, jak uklidnit tělo a mysl pro klidný noční spánek. Nahrávka odvede vaši mysl od obav a nepěkných myšlenek z prožitého dne. Evokujete takto relaxační odezvu, což je hluboký fyziologický posun v těle, který je v podstatě opak stresové odezvy. Tento posun je známý tím, že uvolňuje od bolesti, depresí, vysokého tlaku atd.

  1. Levandulový esenciální olej

Levandule byla využívána po stovky let na léčení insomnie a jiných spánkových poruch. Výzkum ukázal, že aplikování aromaterapie s levandulovým esenciálním olejem může pomoci zpomalit aktivitu nervového systému, vylepšit kvalitu spánku a podpořit odpočinek. Levandule snižuje tep a krevní tlak, čímž vás přivede do klidnějšího stavu.

Zkuste večer postříkat váš polštář doma vyrobeným sprejem z levandulového oleje, nebo nakapejte pár kapek na kapesník, který posléze umístěte pod polštář. Je dokázané, že lidé čichající levandulovou vůni před spaním mají hlubší spánek a cítí se více energičtí další den.

  1. Maska na spaní

Temná místnost je velice důležitá pro kvalitní spánek. Může však být náročné zablokovat každý paprsek světla, a i malá červená nebo žlutá světýlka na vašich zařízeních mohou narušovat váš spánek. Masky na spaní nejsou nijak drahé, a navíc vám výrazně pomohou s uzavřením očí – zejména pokud je maska pohodlná.

  1. Ponožky

Možná to bude znít příliš jednoduše, ale i obyčejné ponožky mohou výrazně zlepšit váš spánek. Studené nohy bývají často důvodem, proč lidé nemohou po dlouhou dobu usnout. Ponožky jsou příjemné a teplé řešení na tento problém. Když jsou vaše nohy studené, zužují krevní cévy a zapříčiňují menší cirkulaci krve. Než tedy půjdete spát, můžete si nohy nejprve strčit do teplé vody a až budou zahřáté, navléct ponožky. Tím dáte i tělu znamení, že je čas na spánek.

Zdroj

O autorovi

Profilový obrázek

Anita Opitzová

Zanechte komentář

error: