Rady a tipy

Chronosynklastická dieta: Buďte zase o pár kil lehčí

Chcete shodit pár kil, ale nechcete drasticky překopat jídelníček a zvykat si na nové potraviny? Chronosynklastická dieta je právě tím, co hledáte. Tento způsob stravování, ale není žádnou novinkou, pochází z Francie, kde je znám již od roku 1986. Při této dietě nemusíte strávit hodiny nad sestavováním jídelníčku a počítáním kalorií přijímané potravy.

Při této dietě musíte dát jen pozor, co v určité části dne konzumujete a jak to kombinujete s ostatními potravinami. Pojďme se tedy společně podívat, jak tato dieta funguje.

Základním pravidlem této diety je časové rozmezí mezi jednotlivými jídly. Mezi chody by měl být minimálně 4 hodinový odstup, maximálně však 6 hodin. Ideální interval mezi jednotlivými jídly je tedy kolem 5 hodin.

Snídaně

V období snídaně můžete jíst všechno přes sacharidy, bílkoviny a tuky. Vyhněte se, nebo alespoň nekonzumujte ve velkém pšenici a kukuřici. Místo nich používejte mouku z ječmene, pohanky, ovsa, špaldy, žita, apod. Můžete jíst i mastné výrobky, jako je např. slanina. V tomto případě se ale ujistěte, že neobsahuje žádné zbytečné přidané látky, které jsou pro tělo toxické.

Oběd

dietaK obědu byste měli konzumovat více bílkovinných potravin, tedy maso a luštěniny. Můžete si vybrat hovězí, vepřové, telecí, jehněčí, ale i fazole, čočku, tofu, atd. Vyhněte se sacharidům, jako je chléb. Místo toho jezte zeleninu, jak v syrovém, tak tepelně upraveném stavu. Ideální je, když teplý chod doplníte čerstvým salátem.

Večeře

K večeři si vybírejte podobné potraviny jako k obědu. Pokud však zvolíte bílkovinu v podobě masa, je ideální kuřecí nebo ryba, která je lehčí a nezatíží moc tělo před spánkem. Pokud večeříte salát, můžete přidat i sýr. Stejně jako k obědu, tak k večeři jezte více syrové a čerstvé zeleniny. Zde už preferujte tuto formu úpravy, tepelně zpracovanou zeleninu spíše vynechávejte.

Ovoce a sladkosti

Pokud máte rádi ovoce a sladkosti, jezte je pouze v dopoledních hodinách, vyhněte se jim však k večeru. Pokud se ptáte, jaké pochoutky jsou dovoleny, tak je to čokoláda s vysokým obsahem kakaa, minimálně však 70 % a sušené ovoce jako jsou fíky a švestky.

Tento způsob stravování není však krátkodobá dieta, ale základním výživovým pravidlem po celý život. Nejedná se tak o klasickou dietu, spíše o způsob stravování. Pokud však trpíte velkou nadváhou, měli byste svůj jídelníček omezit více. V těchto případě se doporučuje vyhnout jakýmkoliv sladkým potravinám, ať už cukrovinkám či ovoci. Také byste neměli konzumovat zeleninu s vysokým obsahem škrobu během oběda a snížit příjem sacharidů.

Vyzkoušejte tento způsob stravování a buďte zase o pár kil lehčí.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button