Rady a tipy

Jak barvit velikonoční vajíčka přírodní cestou?

Velikonoce se již pomalu blíží a vy možná přemýšlíte nad velikonoční dekorací a možností, jak obarvit vajíčka. Zkuste tento rok sáhnout po přírodních možnostech a vyhnout se barvivům a plastovým nálepkám. Nejenže využijete zbytky z kuchyně, ušetříte své finance, ale ochráníte také matičku zemi. Vyzkoušejte s námi barvení vajec přírodní cestou. Jaké způsoby se osvědčily, jaké naopak ne?

Jak na přírodní barvení?

Vajíčka pro koledníky můžete obarvit i za pomoci přírody. Potřebovat budete slupky od cibule, červenou řepu, bylinky, koření, apod. Jaká přírodní ingredience však vajíčka obarví nejlépe?

Ověřené klasika

Klasika, kterou používali již naše babičky a stále je oblíbená, to je barvení vajíček s pomocí slupek z cibule. Díky nim získají vajíčka krásně hnědou barvu. Pokud použijete slupky z červené cibule, bude barva lehce do fialova. Slupky z cibule dokonale vajíčka obarví. Suché slupky se dají do větší hrnce zalijí vodou a nechají se vařit s vajíčky. Stačí deset minut a máte hotovo. Levný a zaručeně úspěšný způsob, jak obarvit vajíčka. Nasbíráte-li si venku první jarní lístky, položíte na vajíčko a zajistíte starým kusem silonek či gázy, vzniknou vám vajíčka se vzorem lístků.

Červené barvení

K barvení vajíček můžete použít také červenou řepu, která dá vajíčkům právě červenou barvu. Bohužel se na rozdíl od přípravy slupek z cibule, u přípravy červené řepy pěkně zašpiníte. Připravte si hrnec, do kterého vložíte nakrájenou či nastrouhanou řepu, vajíčka a trochu octa. Vařit stačí vajíčka deset minut, ale namočené v lázni je můžete klidně dalších několik hodin. Vajíčka jsou po obarvení krásně červená s kreativními vzory na povrchu.

Červené zelí?

Barvit můžete i s pomocí červeného zelí, od kterého si však neslibujte barvu červenou, ale fialovo modrou. Tento typ obarvených vajíček ocení moderní hospodyňky, které rádi zkouší nové pojetí tradic. Připravte si hrnec s červeným zelím, vejci, vodou a znovu přidejte ocet. V uvařené vodě pak vajíčka můžete nechat i několik hodin.

Zajímavé barvení

Možná vás to ani nenapadlo, ale i s černým čajem můžete obarvit vajíčka, která jsou po obarvení hnědá. Při barvení používejte na 0,5 l vody 4 sáčky kvalitního černého čaje. Výsledek je opravdu zvláštní, ale vhodný pro osoby, které se neradi zdržují přípravou přísad. Na barvení můžete vyzkoušet také různé bylinky a zelené listí, které venku nasbíráte. Vzniknou vám jemně zelená vajíčka, jejichž barva není příliš výrazná.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button