JídloOstatníRady a tipy

Máte problémy s pletí, očima nebo játry? Dejte si mrkev

Málokterou zeleninu lze označit doslova za lék, jako mrkev. Je to především pro obsah betakarotenu, který je z hlediska zdravotních účinků mrkve nejcennější, neboť syntetizuje vitamín A, který hraje stěžejní úlohu při fungování imunitního systému. Karotka také pomáhá snížit riziko rakoviny plic. Patrně nejznámější jsou blahodárné účinky vitamínu A na náš zrak. Jeho nedostatek v potravě se může projevit až šeroslepostí.

Co ještě obsahuje

carrot-juice-1623157_960_720Karotka, čili mrkev, obsahuje i významné množství selenu, jehož nedostatek se projevuje oslabením nervové soustavy především při reakcích na stres, ale také na nesprávném fungování kardiovaskulárního systému a na snížené mužské potenci. Vařená mrkev je doporučována při jaterních dietě. Cenné látky z mrkve získávají těhotné ženy a kojící matky.

Další účinky

Konzumovat mrkev by měli lidé trpící revmatickými záněty kloubů a močovými kameny. Pomáhá také při léčbě ischemické choroby srdeční a zejména při léčbě následků infarktu myokardu. Mrkvová šťáva pomáhá i zevně, a to jako jemný prostředek při léčbě popálenin a vřídků. Doporučit ji lze také pro zlepšení vzhledu starší a unavené pleti. Čerstvě vylisovanou šťávu nechte působit na obličeji deset minut a poté ji pečlivě opláchněte.

Syrová mrkev má velmi odolné buněčné stěny, takže při trávení získá naše tělo přibližně jen čtvrtinu betakarotenu. Z uvařené mrkve je výtěžek dvojnásobný a stravitelnost lze zvýšit přidáním kvalitních rostlinných olejů, ve kterých se karotenoidy rozpouštějí a jídlo je tak snadněji vstřebáno.

carrots-1508847_960_720

Proto má vařená mrkev přednost na rozdíl od jiných zelenin, kterým tepelná úprava spíše škodí. Karotka je také velmi oblíbenou přísadou čerstvých šťáv a často se používá v rámci detoxikačních režimů. Negativní stránkou odšťavňování je ztráta vlákniny, což vede ke zvyšování koncentrace cukru, což by měli brát v úvahu především cukrovkáři. Tento dopad lze však zmírnit kombinací mrkve s nízkokalorickou zeleninou, jako je špenát či brokolice.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button