NezařazenéOstatníZdraví

Plánujete dovolenou? Oceníte tipy, jak na nejčastější cestovní choroby

Čas nezadržitelně kvapí, a ještě nedávné mrazy jsou nenávratně zaměněny za vysoké teploty. S příchodem jara se také nezadržitelně blíží doba dovolených – a to nejen těch tuzemských, ale hlavně zahraničních. Většina z našich spoluobčanů je při výběru destinací spíše konzervativnější a volí spíše země Evropské unie a nestraší je představa exotických chorob.

Pokud se vy mezi ty konezrvativce neřadíte a chystáte se na dovolenou do tropů, je třeba minimálně tři měsíce před samotným odjezdem navštívit svého obvodního lékaře. Ten vám provede všechna potřebná vyšetření a zahájí případné očkování.

Jaké jsou nejčastější „cestovní“ choroby?

Nejčastějším rizikem, které se dá ale předem eliminovat očkováním, je hepatitida neboli žloutenka typu A. Nakazit se můžete také chorobami, které přenáší bodavý hmyz – a to je nejčastěji horečka dengue, kterou se můžete nakazit hlavně v oblastech Asie. Pro malé děti a starší spoluobčany je vysoké riziko nakažení dýchacích cest. Klasickým projevem jakékoli nákazy je infekční průjem. Nicméně, nejčastější příčiny úmrtí za hranicemi jsou zástava srdce a úraz.

Riziko se nedá předem určit, vše je alternativní s ohledem na věk pacienta, jeho zdravotní stav, užívané léky a samozřejmě destinace a zaměření cestovního pobytu. Je obecně známo, že za rizikovější jsou považovány poznávací zájezdy či individuální nízkorozpočtové cesty, při kterých se stravujeme v místních restauračních zařízeních. Nikdy tedy nezapomínejte do svého kufru přibalit vzorně vybavenou lékárničku!

Cestovní průjem

Jedná se o nejčastější onemocnění, které můžeme na dovolené dostat. Každoročně postihuje až polovinu lidí, kteří se vydají cestovat. Obecně se šíří fáma, že riziko průjmu se nachází pouze v exotických oblastech, není to ale pravda! Stejně tak, že onemocnění se projeví hned. Klidně můžete průjem dostat až po návratu domů z dovolené. Může být provázeno také žaludeční nevolností, zvracením a křečemi v břiše. Nejčastěji toto onemocnění vyvolávají bakterie a viry, zřídkakdy parazité. Průběh tohoto onemocnění je obvykle lehký a trvá maximálně pět dní.

Nesmíte podléhat panice, pokud vás průjem postihne. V takovém případě stačí nasadit svému zažívání úsporný režim a častěji dopřávat tělu tekutiny. Pokud budete mít náladu na jídlo, dopřejte si něco bez cukrů a tuků. Nejlepší volbou jsou v takovém případě suchary, banány či suchá rýže. Každopádně tekutin je třeba dodat dva až tři litry i v případě, že vás trápí zvracení a čistá voda vám nedělá dobře. Nápoje podávejte ideálně po lžičkách, a to nejlépe studené. Volte minerální vody či černý neslazený čaj. Ovocné džusy a limonády vhodné opravdu nejsou.

Klasickým pomocníkem při zažívacích problémech je černé uhlí, které na sebe dokáže vázat toxické látky, které jsou ukládány v našich střevech. Dále je také vhodné užít nějaký přípravek z přírodního jílu či šumivé tablety proti průjmu. Až se vám trochu uleví, dopřejte si rehydratační roztok, který připravíte následovně: Na litr teplé vody připadne pět kostek cukru, malá lžička soli, šťáva z celého citronu, grepu či pomeranče. Takhle skvěle doplníte tekutiny, které vám ubyly v době urputného průjmu.

Jak je známo, na dovolené se zvyšuje naše touha zkoušet nové věci, což se týká samozřejmě také jídla a pití. Ale to se častokrát nelíbí našemu zažívacímu traktu, a právě průjmem nám to dává najevo. Vyvarujte se proto netradičním pochoutkám, na které naše tělo opravdu není zvyklé. Stejně tak se snažte vyhnout bakteriím tím, že všechno ovoce a zeleninu perfektně očistíte před tím, než jej sníte.

Cestovní nevolnost

Pokud vás toto „onemocnění“ postihuje při cestování autem, letadlem, autobusem či vlakem, trpíte takzvanou kinetózou. To je opravdu nepříjemný průvodní problém cestování. Příčinou ale nejsou potíže se žaludkem, nicméně podráždění rovnovážného ústrojí, které jsou součástí středního ucha. Tahle nevolnost postihuje nejčastěji děti, dále také lidi, kteří trpí migrénami či těhotné ženy. Může to být jednorázová záležitost, ale může se projevovat při každém cestování. Její projevy jsou studený pot, zrychlený dech, pocit závrati, zvýšená tvorba slin, bledost a vyčerpanost.

Jak cestovní nevolnosti předejít?

  • Pořádně si před cestou odpočiňte.
  • Při jízdě hlavně nečtěte nebo se nedívejte na televizi.
  • Jezte pouze malé porce, nekonzumujte žádná těžká ani tučná jídla, nepijte kávu ani alkohol.
  • Alespoň hodinu před jízdou spolkněte kinedryl.
  • Seďte s mírně zakloněnou hlavou či v polosedě.
  • Otevřete si okýnko (samozřejmě pokud nesedíte v letadle) a dýchejte čerstvý vzduch nosem.
  • Sedněte si do přední části dopravního prostředku.

Nenechte si zničit dovolenou nepříjemnými zdravotními obtížemi a vyvarujte se častých chyb, kterých se při cestování dopouštíte. A hlavně – užijte si svou vysněnou dovolenou v klidu a bez nemocí.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button