OstatníRady a tipyZdraví

Zelený čaj vs černý čaj: Která volba je pro vás zdravější?

Jaký čaj máte nejraději? Nekonečná otázka zeleného čaje a černého čaje je neustálým zdrojem debat. Existují ale některá tvrdá fakta o výhodách a nevýhodách těchto čajů, která by měla naznačovat jasného vítěze.

Zelený čaj vs černý čaj

Dva z nejznámějších čajů na světě jsou černý čaj a zelený čaj, ale pokud jde o to, který je lepší, je důležité podívat se na fakta.

Černý čaj

Černý čaj se vyrábí z listů čajovníku čínského (Camellia sinensis), stejně jako zelený čaj, ale prochází procesem oxidace, díky čemuž listy zčernají. Toto zčernání odstraňuje některé z nejsilnějších antioxidantů v čaji, zvané epigalokatechin galát, který má řadu působivých zdravotních výhod.

Černý čaj obsahuje více kofeinu, zhruba 1/3 kofeinu v šálku kávy, a řadu dalších polyfenolů. Tento čaj je známý tím, že pomáhá při hubnutí a zrychluje metabolismus, hydratuje tělo a posiluje imunitní systém. Černý čaj také obsahuje vyšší koncentraci fluoridů než zelený čaj, což je sloučenina, která může v konečném důsledku posílit zuby a zabránit zubnímu kazu.

Vzhledem k vyššímu obsahu kofeinu v tomto čaji může také nabídnout další energetickou podporu, zejména jako náhrada kávy.

Oba čaje se dělají z čajovníku čínského

Zelený čaj

Zelený čaj neprochází procesem oxidace, což mu umožňuje zachovat mnohem více důležitých antioxidantů, jako je epigalokatechin galát. Sloučenina epigallocatechin gallát nalezená v zeleném čaji byla spojena s bojem proti rakovině a snížením rizika kardiovaskulárních onemocnění.

Zelený čaj má také méně kofeinu, což je považováno za výhodu pro mnoho lidí, kteří chtějí snížit příjem této chemikálie. Z hlediska chuti je často preferován zelený čaj, protože je jemnější a nezachovává stejnou kyselost jako černý čaj.

Zelený čaj se obvykle konzumuje bez jakýchkoli sladidel, zatímco černý čaj se konzumuje s citronem nebo medem, aby působil proti kyselosti.

Zdroj obrázků: Pixabay.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button