PrevencePřírodní léčbaZdraví

Nezapomeňte ani na sběr kontryhelu! Ocení ho především ženy

Právě na jaře jsou byliny ve své plné síle. Nezapomeňte proto ani na sběr kontryhelu. Na tuto bylinku narazíte na okrajích lesů a mokrých loukách. Poznáte ji podle typických lístků, viz obrázek, a žlutozelených květů. Proč se však vydávat na sběr kontryhelu?

Běžná bylina

Pravdou je, že na kontryhel narazíte na mnoha loukách a pěstovat si ji můžete i přímo na své zahradě. Z kontryhelu se sbírá nadzemní část rostliny a nejvíce účinných látek v bylince najdete v období květu (mezi dubnem a červnem). Jaro je tedy ideálním obdobím pro sběr kontryhelu.

Bylina pro všechny ženy

Kontryhel sušený nebo čerstvý by neměl chybět v domácnosti žádné ženy. Jelikož kontryhel obsahuje třísloviny, které mají stahující účinky, dokáže regulovat silnou menstruaci. Pomůže při poruchách menstruačního cyklu, tedy pokud je vaše menstruace nepravidelná. Užívat je vhodné kontryhel i v období klimakteria, tedy přechodu. Kontryhel je tedy skvělým pomocníkem, který upravuje menstruační cyklus. Pomáhá však nejen v období menstruace, ale je úžasným pomocníkem po porodu. Léčí zranění po porodu, ale také upevňuje plod během těhotenství. Ženy, které si již prošly potratem, by měly kontryhel od 3. měsíce těhotenství užívat ve formě čaje. Léčí také další ženské nemoci, jako je vyhřeznutí dělohy či tříselná kýle.Chrání také před výskytem děložních myomů.

Nejen pro ženy

Kontryhel je všelékem a některé jeho účinky nemusí být nutně prospěšné jen pro ženy. Kontryhel podporuje hojení ran. Celkově má příznivý vliv na srdeční zdraví a pomáhá v případech slabosti svalů a končetin. Užívat by jej měly osoby, které trpí chudokrevností či epilepsií. Kontryhel pomáhá i v případě cukrovky či obezity.

Jak ho užívat?

Kontryhel můžete užívat čerstvý či si jej nasušit do zásoby. Připravit si z něj můžete čaj. Stačí lžíci sušeného kontryhelu zalít 250 ml vody a nechat krátce vylouhovat. Z kontryhele si můžete připravit i posilující koupel. Přibližně 200 g sušených lístků nechte přes noc vylouhovat ve studené vodě. Druhý den před koupelí prohřejte a přilijte do vany s vodou. Užívejte si účinky kontryhelu také vy, je to bylina, která je snadno dostupná, ale funguje jako velmi účinný přírodní léčebný prostředek.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button