Prevence

Seznamte se s liči a jeho zdravotními výhodami

Liči je zvláštní druh ovoce, které má celou řadu zdravotních výhod – posiluje imunitní systém, působí jako prevence proti rakovině, zlepšuje trávení, podporuje pevnost kostí, snižuje krevní tlak, pomáhá při hubnutí, chrání pokožku a optimalizuje metabolické aktivity.

Plody rostou na stromě, který se vyskytuje v tropických a subtropických klimatických podmínkách. Jejich domovina je Čína, kde byly v dávné historii považovány za delikatesu císařského dvora.

Nutriční hodnota

Liči obsahuje velké množství vitamínů (C,  B6, niacin, riboflavin, kyselina listová), minerálů (měď, draslík, fosfor, hořčík, mangan) a dalších tělu prospěšných látek – vláknina, bílkoviny, polyfenolové sloučeniny.

Zdravotní výhody

Trávení

Významné množství vlákniny podporuje činnost střev a zlepšuje zdraví celé trávicí soustavy.

Stimuluje peristaltický pohyb hladkého svalstva tenkého střeva, stimuluje produkci žaludečních šťáv.

Imunitní systém

Liči obsahuje velké množství vitamínu C, který podporuje obranyschopnost organismu a je velmi důležitým antioxidantem, stimuluje aktivitu bílých krvinek, které jsou velice důležitou součástí našeho obranného systému. Také má antivirotické vlastnosti.

Krevní tlak

Liči obsahuje velké množství draslíku, díky němuž je v těle udržována rovnováha tekutin. Tento prvek je považován za vasodilatátor – rozšiřuje cévy a tepny. Snižuje se tak zatížení kardiovaskulárního systému.

Krevní oběh

Liči obsahuje také měď, která spolu s železem podporuje tvorbu červených krvinek, díky čemuž se zvyšuje krevní oběh a okysličování jednotlivých orgánů i buněk.

Ologonol

Tato fenolická sloučenina se také nachází v liči. Nabízí celou řadu výhod – protichřipková aktivita, zlepšení oběhu, snižování hmotnosti, ochrana pokožky před škodlivým UV zářením, antioxidační vlastnosti.

POZOR – Vzhledem k tomu, že liči obsahuje velké množství sacharidů, měli by si při jeho konzumaci dát pozor ti, kdo mají problém s diabetem, může totiž destabilizovat hladinu cukru v krvi.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button