Babské radyOstatníPřírodní léčba

10 nevšedních způsobů, jak využít brambory pro zdraví a domácnost

Brambory jsou bezesporu jedna z nejčastějších příloh v českých domácnostech. Již jako malé děti jsme milovaly na večeři brambory s mlékem. Jedná se o velice oblíbenou surovinu u nás. Proto je velká škoda, že jen malá hrstka z nás ví, jak je správně uvařit, aby neztratily svůj tak důležitý Vitamin C.

Jak je známo, nejen“ vitaminem C živ je člověk“ – v bramborách jich najdete o hodně více. Obsahují totiž ještě vitaminy A, B1, B2 a B6. Mimo tyto užitečné vitaminy jsou navíc plné draslíku, hořčíku a síry. Pokud bychom ale chtěli vstřebat všechny tyhle živiny, museli bychom je sníst syrové – což není zrovna gurmánský požitek. Hodně z těchto živin se bohužel při jejich přípravě vyvaří.

Jak tedy zachránit co největší množství živin, které se v bramborách ukrývají? Řešení je docela jednoduché. Stačí, když do hrnce s bramborami přidáte obyčejnou mrkev. Kouzlo dlí v tom, že beta-karoten, který mrkev obsahuje, dokáže ochránit vitamín C před jeho ztrátou.

Věděli jste, že …

  1. … nejlepším lékem na mastnou pleť je bramborová maska? Její příprava je velice jednoduchá. Stačí nastrouhat syrové brambory úplně najemno a přiložit si je na obličej. Tuhle „očistnou kúru“ nechte působit zhruba 20 minut a poté si ji vodou s kapkou octa opatrně smyjte. Brambory krásně vytáhnou vlhkost z vašeho obličeje a ten se nebude již tolik mastit. Tenhle proces doporučujeme opakovat každý týden.
  2. … brambory jsou u nás až tak oblíbené, že jich Češi sní průměrně až 70 kilogramů za rok! Dle statistik ale jejich oblíbenost klesá, jelikož před 60-ti lety byl ten výsledek o dost závratnější – a to celých 130 kilogramů, tudíž skoro jednou tolik.
  3. … brambory jsou dokonce jedovaté? Nemusíte se lekat a hned vyhledávat doktora, či přemýšlet nad výplachem žaludku, pokud jste zrovna poobědvali. Nejedná se samozřejmě o hlízy, které normálně jíme. Řeč je o celé rostlince, která vyrůstá nad povrchem země. Ta totiž skutečně obsahuje dost jedovatých látek.
  4. … bramborové slupky nám dokáží pomoci s vyčištěním komína? V zimním období jsou brambory skvělé nejen ke konzumaci, nicméně, dobře uděláte, když jejich slupky přihodíte do kamen! Že to zní neuvěřitelně? Je to opravdu tak. Bramborový škrob, který slupky obsahují, nám hořením dokáže zabránit tvorbě sazí a dokonale dokáže vyčistit nejenom komín, ale dokonce i celá kamna. Určitě to zkuste.
  5. … brambory dokážou vyléčit opar na rtu? Stačí jednoduše přiložit plátek syrové brambory na postiženou oblast a škrob společně s dalšími surovinami si s vaší „vadou na kráse“ zaručeně poradí.
  6. …brambory dokážou působit antibakteriálně a dokonce i protiplísňově. Pokud trpíte na plíseň na nohou, vyzkoušejte na noc „zábal“ ze syrových brambor. Zlepšení uvidíte ihned po probuzení.
  7. … brambory nám dokáží nahradit antidepresiva? Na náš organismus mají dokonce antistresové účinky. Takže – jednoduše – „když to na vás jde, uvařte si brambory“.
  8. … brambora a elektronika toho mají hodně společného? Jsou totiž schopny vstřebávat a dokonce snižovat negativní účinky, které nám přináší bezdrátový internetový signál a dokonce i signál z mobilních telefonů.
  9. … brambory jsou zdrojem pozitivní energie? Pokud se vám stalo, že jste se stali „obětí“ negativní energie, postavte si kamkoli do pokoje misku s jednou bramborou. Doporučujeme po týdnu vyměnit. Vaše nálada se určitě zlepší!
  10. … brambory vám dodají sílu, pokud jste zmatení či roztržití? Nemůžete se rozhodnout? Uvařte si brambory. Ty dokonce i pozitivně působí na vaše řídící centrum – mozek a umí zlepšit soustředěnost.

Tak co, napadlo by vás někdy, kolik toho ty brambory „umí“? Zní to skoro až neuvěřitelně. Ale pokud fakta vyzkoušíte, sami se přesvědčíte, jaký „zázrak“ si můžete nasadit na zahrádce či za pár korun koupit v supermarketu.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button