OstatníPrevenceRady a tipy

5 bylin, které vás ochrání před bodavým hmyzem

Komáři jsou velmi otravným hmyzem, který dokáže vaše podvečery náležitě znepříjemnit. Patříte také mezi ty osoby, které i po aplikaci odpuzujícího spreje stále lákají nenasytné komáry? Vyzkoušejte se chránit proti hmyzu přírodní cestou s použitím bylin a vyhnout se tak sprejům s nepříjemným zápachem. 

Levandule

bylinOblíbená bylina, která provoní každý pokoj a navodí vám příjemný spánek, i to je levandule. Je jednou z nejznámějších a nejvyužívanějších bylin a pomůže vám od komárů. Její éterický olej odpuzuje komáry, ale také mouchy, blechy, můry, moly a další hmyz. Doporučujeme levanduli vysadit blízko oken a dveří či si ji v květináči vystavit na parapety nebo ji sušenou zavěsit kolem oken. Vyrobit si z ní můžete také repelent či si pořídit kosmetické přípravky s jejím výtažkem, které vás po nanesení na pokožku chrání před štípanci. 

 

Citronová tráva

Citronová tráva voní velmi podobně jako citron. Oblíbená je především v Asii a postupně se dostává i k nám do Evropy. Z citronové trávy se používají stonky se zduřelou strukturou. Seženete ji na trzích či v obchodech, ale jednoduše si ji můžete vypěstovat také doma. Podobně jako levandule, citronová tráva také odpuzuje nežádoucí hmyz. Zasaďte si ji do květináče a umístěte do svého pokoje. 

Rozmarýn

Silně aromatická bylina, která s oblibou přidáváme k masu, do omáček a jako léčivou přísadu do kosmetických přípravků, řeč je o rozmarýnu. Rozmarýn voní po pryskyřici a jednoduše si ho vypěstujete doma. Tato bylina vás účinně ochrání před hmyzem. Vyzkoušejte domácí repelent či olej z rozmarýnu. Repelent vyrobíte smícháním výluhu z rozmarýnu s litrem horké vody a přidáním lžíce vinného octa. Aplikovat repelent můžete na tělo i oblečení.

 

Máta

bylinMáta je velice vděčná bylina, která vám vyroste všude, kde ji zasadíte, není náročná na pěstování a vysadit se dá na záhonku pod okny nebo doma v květináčku. Listy máty jsou výborné v kombinaci s citronem a ledovou vodou jako letní osvěžení nebo zalité horkou vodou uklidní  váš žaludek. Z máty si také rychle a jednoduše vyrobíte repelent, stačí k lístkům máty přidat jablečný ocet a vodku či líh, vznikne vám další repelent proti komárům. Umístěte si květináče s mátou na terasu, na stůl na zahradě nebo tam, kde se nejčastěji pohybujete a chcete zabránit komářímu pronásledování.

 

Bazalka

Milujete bazalku a její všestranné využití v kuchyni. V tom případě ji nyní budete milovat ještě více. Bazalka totiž stejně jako již zmíněné byliny odpuzuje  mouchy a komáry. Bazalku koupíte v květináči nebo si ji vypěstujte na zahrádce, nejenže krásně voní, ale dokonale ozdobí každý parapet. Domácí repelent si připravíte ze 100-150 g čerstvé bazalky, kterou necháte několik hodin vylouhovat, přelitou vařicí vodou. Poté důkladně promíchejte se 100 ml vodky nebo lihu a nechte týden až dva odstát. Následně stačí scedit a připravený roztok vlít do lahvičky. Repelent skladujte v lednici. Krásně voní a ochrání vás proti bodavému hmyzu.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button