OstatníPřírodní léčbaZdraví

Včelí jed se využívá v medicíně i pro krásu, má ale svá rizika

Zatímco má většina lidí z včelích bodnutí strach, včelí jed se už tisíce let používá pro své schopnosti léčit určité zdravotní stavy. Včely mají jed proto, aby mohly bránit úl před hrozbami. Včelí jed produkují včely. To je jed, kvůli kterému včelí bodnutí bolí a někdy používá k výrobě léků. Nezaměňujte včelí jed s včelím pylem, medem, propolisem nebo mateří kašičkou. Zatímco pro lidi s alergií může být včelí jed nebezpečný, ostatní mohou čerpat z jeho četných výhod. Jelikož jde o kontroverzní látku, je potřeba jakoukoliv její aplikaci konzultovat s odborníky.

Včelí jed a léčba

Včelí jed se někdy podává při alergii na včelí bodnutí. Používá se také při osteoartróze, Parkinsonově chorobě, roztroušené skleróze, bolesti nervů a dalších stavech, ale neexistují žádné dobré vědecké důkazy, které by tato použití podporovaly. Jak vlastně funguje? Podávání opakovaných a kontrolovaných injekcí včelího jedu pod kůži způsobuje, že si imunitní systém na včelí jed zvykne, a pomáhá snižovat závažnost alergie na včelí jed.

Použití pro krásu

Včelí jed se stal také vyhledávanou složkou špičkových kosmetických ošetření. V poslední době se stal oblíbenou složkou při omlazení pleti. Důvod, proč má tento jed tak silné účinky, je ten, že obsahuje chemikálii zvanou melittin, která způsobuje reakce v kůži. Teorie je taková, že pokud si vaše pokožka myslí, že je zraněná, bude produkovat kolagen , čímž oblast oteče nebo vyplní, aby vypadala plnější a hladší. Tento extrahovaný jed údajně při aplikaci na pokožku redukuje vrásky a kypré rty. Někteří lidé přísahají na jeho účinnost, zatímco jiní vidí omezené výsledky.

Co v něm najdeme?

Obsahuje jak zánětlivé, tak protizánětlivé sloučeniny, včetně enzymů, cukrů, minerálů a aminokyselin. Jednou z nejdůležitějších složek je zde už výše zmíněný melittin. Je to sloučenina, která se skládá z 26 aminokyselin a tvoří asi 50 % suché hmotnosti jedu. V některých studiích se ukázalo, že má antivirové, antibakteriální a protirakovinné účinky. Je primárně zodpovědný za bolest spojenou s včelím bodnutím. Včelí jed obsahuje také peptidy apamin a adolapin. Přestože působí jako toxiny, bylo prokázáno, že mají protizánětlivé a bolest tišící vlastnosti.

Navíc obsahuje fosfolipázu A2, enzym a hlavní alergen, který způsobuje zánět a poškození buněk. Přesto podle některých výzkumů může mít enzym také protizánětlivé a imunoprotektivní účinky. Látky ve včelím jedu byly spojovány s pozitivními i negativními účinky na zdraví. Důležité je, že zatímco výzkumy ukazují, že některé sloučeniny obsažené v jedu mohou mít prospěšné vlastnosti, izolované účinky každé složky nejsou známy, protože mnoho složek nebylo dobře prozkoumáno.

Zdravotní přínosy včelího jedu

Běžná součást tradiční medicíny

Apiterapie je praxe alternativní medicíny, která využívá včelí produkty, včetně jejich jedu, a to k léčbě a prevenci nemocí, bolesti a dalších. Ačkoli včelí jed v poslední době zaznamenal prudký nárůst popularity, terapie včelím jedem se v tradiční medicíně používá již tisíce let. Jed se používá mnoha způsoby a je dostupný v mnoha podobách. Přidává se například do produktů, jako jsou extrakty, doplňky, zvlhčovače a séra. Produkty s včelím jedem, jako jsou zvlhčovače, pleťové vody a pastilky, můžete zakoupit online nebo ve specializovaných obchodech. Injekce včelího jedu mohou ale podávat pouze zdravotníci.

A konečně, včelí jed se používá při živé včelí akupunktuře nebo terapii včelím bodnutím. Jde o léčebnou metodu, při které jsou živé včely umístěny na vaši kůži a je vyvoláno bodnutí.

Je včelí jed bezpečný?

Produkty obsahující včelí jed by měly být bezpečné pro obecně zdravé lidi. Za bezpečné se považují i injekce prováděné lékařem. Lidé s alergií na včelí bodnutí by však měli používat terapii včelím jedem pouze se souhlasem lékaře. Někteří hlásí při používání lokálních kosmetických produktů štípání nebo pálení, ale nemělo by to být příliš bolestivé a mělo by to rychle přejít. Pokud tyto pocity přetrvávají nebo se zhoršují, přestaňte výrobek používat a vyhledejte lékařskou pomoc.

Jak se extrahuje včelí jed?

Do úlů se vkládá skleněná deska s elektrickým proudem, která včely šokuje a způsobí jejich bodnutí. Jejich jed se pak shromažďuje na skle. Neexistuje žádný důkaz, že tento proces přispívá ke kolapsu úlu nebo ke snížení počtu včel, ale k vytvoření jediné kapky jedu jsou zapotřebí mnoho žihadel a včely jsou opakovaně šokovány po celou dobu svého života.

Použít nebo ne?

Včelí jed je přírodní produkt, který si získal na popularitě díky své rozmanitosti potenciálních zdravotních přínosů. Bylo prokázáno, že má protizánětlivé vlastnosti, může prospívat zdraví pokožky a může případně pomoci léčit příznaky související s různými zdravotními stavy, jako je revmatoidní artritida a chronická bolest. Používání produktů s včelím jedem nebo léčba včelím jedem však může způsobit vážné vedlejší účinky, takže před vyzkoušením buďte opatrní a poraďte se s vyškoleným lékařem.

Zdroj obrázků: Pixabay.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button