JídloPrevenceZdraví

Zařaďte do své stravy petržel: Čistí krev, uklidňuje nervy a udržuje potenci!

Ačkoliv je petržel často přehlíženou ingrediencí, je extrémně bohatá na minerály a vitamíny C a A. Obsahuje velmi vzácný vitamín B12, který je důležitý pro tvorbu červených krvinek. Petržel (Petroselinum Hortensie) je ideální pro zklidnění nervů, zmírnění bolesti a na čištění krve.

Lékaři z lidového léčitelství doporučují petržel proti horečce, onemocnění ledvin a infekci močových cest, cukrovce, zánětu očí a dokonce i impotenci. Je známo, že konzumace petržele odstraňuje zápach z úst. Používají se její listy, kořeny a semena. Petržel není objev moderního člověka, byla známa už u starých Řeků a Římanů, kteří věřili, že člověk může pít hodně vína a neopije se, když bude jíst současně i petržel.

Rostlina se šířila z kontinentu na kontinent, v každé zemi se stala nedílnou součástí kuchyně. Dnešní kuchaři jí používají velmi často, kvůli příjemnému aroma a krásné zelené barvě dává jídlu zvláštní vzhled. Jelikož petržel nemá vysokou kalorickou hodnotu, ale je velmi bohatá na minerály a vitamíny, patří mezi kvalitní léčivky. Po borůvkách obsahuje petržel nejvíce vitamínu C. V 100 gramech petržele je 170 mg vitamínu C. Má záviděníhodné množství vitamínu A, B a B12. Pokud jde o minerály, je tu železo, vápník, mangan, hořčík, měď, aj.

meat-650265_960_720Petrželovou nať je nejlepší konzumovat v čerstvém stavu, protože jedině tak jí udržíte všechny své vlastnosti. Může být však i sušená, konzervovaná a zmrazená, ale vytrácí se její hodnota. Vzhledem k tomu, že je to nenáročná rostlinka, může být pěstovaná v zimě na uzavřené terase nebo dokonce v místnosti. Je zvláště účinná při stimulaci vylučování škodlivých látek z těla.

Má také pozitivní vliv na krevní oběh a srdce – eliminuje rušení toku v oblasti krve. Jelikož má tato složka nejvyšší esenciální olej, který se získává ze semen a kořenové petržele, silice z petržele stimulují funkci dělohy, zvyšují množství moči a snižují infekci močových cest – zabíjí bakterie. Jako koření se petržel používá v jemně nasekané formě. Suší se z ní kořeny a listy.

3 návody, jak využít petržel

Pro oteklé a zanícené oči

Dvě polévkové lžíce jemně nasekaných listů petržele ohřejte po dobu dvou až tří minut ve 300 ml vody. Vychlazenou směs naneste na gázu a udělejte si z petržele obklad na vaše oči během noci. Pro tento druh komprese budete potřebovat asi šest větviček petržele, které předem omyjete. Umístěte je na oči a spěte v zatemněné místnosti.

Podpora tvorby moče

Rozmixujte kořeny, listy i semena rostliny a vše jemně nasekejte dohromady tak, abyste dostali pět polévkových lžic této směsi. Povařte směs po dobu pěti minut v půl litru vody. Nechte odstát po dobu 20 minut a pijte jeden šálek třikrát denně. Tento čaj eliminuje stagnaci moči a otoky nohou.

Erektilní dysfunkce

Udělejte si směs ze 100 gramů nasekaného kořene a 100 gramů petrželových semen. Vezměte dvě polévkové lžíce z této směsí a vařte je po dobu pěti minut v půl litru vody. Pak odkryjte obsah a nechte směs odstát po dobu jedné hodiny. Nápoj oslaďte medem a pijte ho ve večerních hodinách, také dvakrát až třikrát během dne. S tímto čajem byste měli pít i 1 dcl celerové šťávy v malých doušcích.

cutting-board-925544_960_720

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button