Přírodní léčbaRady a tipyZdraví

Co je to aromaterapie a jak správně používat esenciální oleje?

Esenciální oleje nabízejí zcela přirozený způsob, jak si zpříjemnit život a podpořit zdraví, od úlevy a relaxace až po snížení zánětu a podporu správného fungování organismu. Nejde o vymoženost současné doby, esenciální oleje se využívají již od starověku. Aromaterapie s použitím esenciálních olejů může poskytnout řadu výhod pro léčbu nebo navození pocitu vnitřního klidu. Existuje mnoho druhů esenciálních olejů a každý z nich nabízí odlišné složení a účinky. Abyste mohli využívat výhod těchto olejů, je třeba vědět, jak je správně používat.

Co je aromaterapie?

Aromaterapie je obor fytoterapie, který využívá těkavé aktivní složky aromatických rostlin. Jsou to rostliny, které mají schopnost syntetizovat esenci díky slunečnímu záření a fotosyntéze. Tato věda se zaměřuje na použití esenciálních olejů pro terapeutické, léčebné nebo preventivní účely. Esenciální oleje se z větší části získávají parní destilací části rostliny (jako jsou listy, květy nebo kůra). Pouze esence citrusového oplodí se obvykle získávají mechanickým lisováním za studena. Lze jen těžko odhadnout, kdy se začaly používat poprvé, již Hippokrates léčil pacienty aromatickými výpary v 5. století př. n. l. Samotné slovo aromaterapie vzniklo až v roce 1935 a za otce této léčby se považuje René-Maurice Gattefossé. Byl chemikem z Lyonu, který provedl mnoho užitečných osobních a vědeckých experimentů s esenciálními oleji. Později byly prokázány významné antimikrobiální účinky těchto olejů, na které poprvé poukázal Charles Chamberland, biolog a asistent Louise Pasteura.

esenciální oleje mají dlouhou historii

Nejde o šarlatánství, ale o uznávanou léčbu

Povědomí o esenciálních olejích postupně rostlo. V 50. letech se například používaly k ošetřování zraněných vojáků v Indočíně. V roce 1975 dosáhl farmakolog a aromatolog Pierre Franchomme rozhodujícího pokroku tím, že navrhl, že by měl být vzat v úvahu koncept chemotypu, skutečné chemické identifikační karty rostliny, aby se vyjmenovaly klíčové aromatické sloučeniny charakterizující každou rostlinu a její vlastnosti. Aromaterapie je dnes stále častěji středem zájmu vědeckých studií. Je uznávána jako plnohodnotný obor medicíny. V prestižních mezinárodních vědeckých publikacích se objevilo více než 17 tisíc článků o aromaterapii. Jde o příjemnou a šetrnou léčbu, která je široce dostupná většině lidí.

5 způsobů, jak využívat esenciální oleje

1. Suché odpařování

Tato technika je vynikající pro malé prostory a prostředí, kde nelze přímo umístit difuzér. Pomocí této metody aplikace esenciálního oleje nakapejte jednu až dvě kapky na vatový tampon nebo kapesník a dejte je do rohu místnosti. Esenciální oleje se pomalu odpařují do vzduchu a vytvářejí aromatickou atmosféru. Je důležité si uvědomit, že tato metoda by se měla používat pouze v prostorách s malým větráním, protože odpařující se oleje se mohou rychle ztrácet. Této metodě se vyhněte, pokud máte domácí mazlíčky nebo malé děti, které se mohou nedopatřením dotknout vaty nebo kapesníku. Metoda suchého odpařování je vynikající pro rychlé naplnění místnosti příjemnými vůněmi a vytvoření prostředí pro relaxaci.

2. Přímá inhalace

Nejznámější způsob aplikace esenciálního oleje, přímá inhalace, je prosté vdechování esenciálních olejů přímo z kapesníku nebo vaty. Pro začátek kápněte jednu až tři kapky na vámi vybraný materiál a držte je blízko nosu, než se zhluboka nadechnete. Přímá inhalace se nejlépe používá jako okamžitý lék na bolesti hlavy a další lokalizované neduhy. Jediným preventivním opatřením při použití přímé inhalace je zabránit tomu, aby se oleje dostaly příliš blízko k očím, protože mohou dráždit.

3. Koupele a koupele nohou

Napuštění koupele s přidáním esenciálních olejů je vynikající způsob, jak si užít jejich terapeutické výhody a zároveň uvolnit svou mysl i tělo. Přidejte 10 až 15 kapek preferovaného esenciálního oleje do koupele nebo do lavoru, kde si budete máčet nohy. Je důležité poznamenat, že pokud se rozhodnete přidat esenciální oleje do lavoru pro namáčení nohou, je nejlepší použít zředěné nosné oleje, jako je jojobový, mandlový nebo kokosový, pro přidanou ochranu pokožky a zklidňující vlastnosti.

Přidejte olej do koupele.

4. Aroma lampy

Aroma lampy, či také aromaterapeutické hořáky, jsou vynikající volbou pro větší obývací pokoje, kanceláře a ložnice. Tyto lampy jsou jednoduché, je zde prostor pro umístění svíčky a nad ní je mistička do které se nalije voda a do ní se nakape olej. Zapálení svíčky vytvoří teplo, které pomůže odpařit esenciální oleje do okolí. Je důležité dávat pozor na svíčku, aby nezhasla a nezanechala za sebou přetrvávající zápach kouře.

5. Difuzéry

Difuzéry jsou skvělou volbou pro vytvoření aromaterapeutického prostředí v jakékoli místnosti vašeho domova. Nejprve naplňte difuzér vodou (obvykle po rysku plnění) a přidejte 5 až 10 kapek esenciálního oleje v závislosti na velikosti vašeho difuzéru. Zapnutím se spustí proces difúze, rozptýlení esenciálních olejů do vzduchu a vytvoření příjemného a uklidňujícího aroma. Nejlepší je vyhnout se přetěžování difuzéru, protože příliš mnoho kapek esenciálního oleje může vytvořit ohromující vůni, která se může stát nepříjemnou. K dispozici jsou ultrazvukové nebo tyčinkové difuzéry. Ultrazvukový umožní nastavení intenzity a funguje na principu přeměny vody pomocí ultrazvukových vln na jemnou vodní páru. Tyčinkový funguje jednoduše tak, že se do nádoby umístí voda s olejem a poté se přidají dřevěné tyčinky. Tyčinky do sebe natáhnou vonné složky a budou je šířit po okolí. Intenzitu zde regulujete počtem tyčinek.

Difuzéry jsou moderním řešením.

To je jen několik technik, jak začlenit esenciální oleje do vašeho života. Při správném používání a experimentování můžete najít správnou rovnováhu aromaterapie a relaxace, která vám nejlépe vyhovuje. Nebojte se začít experimentovat a dovolte si užívat terapeutické výhody esenciálních olejů a zároveň vytvořit uvolňující a uklidňující atmosféru u vás doma.

Zdroj obrázků: Pixabay.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button